Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Türk Otolarengoloji Arşivi » 1989 » Normal ve İşitme Kayıplı Kişilerde Uyarılmış İşitme Potansiyellerinin Kaydı
 

Normal ve İşitme Kayıplı Kişilerde Uyarılmış İşitme Potansiyellerinin Kaydı

Cemiloğlu R., Tekalan Ş.A., Tekden K.

Özellikle çocuklarda olmak üzere, değişik durumlarda işitme seviyesinin objektif olarak tesbitine sık sık gerek duyulmaktadır. Bu sebeple, son yıllarda uyarılmış işitme potansiyelleri sözü edilen ihtiyaçtan dolayı rutin kullanıma girmiş durumdadır. Biz de bu amaçla, önce 20 normal kişide değişik ses şiddetlerinde bu potansiyelleri, DISA Neuromatic 2000 C cihazıyla kaydettik. Sonra da çeşitli yaş gruplarında objektif olarak işitme seviyesi tesbitine ihtiyaç duyulan hastalarda aynı kayıtları yaptık. Diğer odyolojik testlerle beraber değerlendirildiğinde uyarılmış işitme potansiyellerinin işitme kayıplarının tesbitinde çok yararlı olacağı kanısına vardık.

Recording of the Auditory Evoked Potentials in Subjects Normal and With Hearing Loss

Cemiloğlu R., Tekalan Ş.A., Tekden K.

One needs, in children to detect the level of the hearing objectively. In this reason, the auditory evoked potentials, have been used as a rutin procedure in recent years. We have recorded these potentials in 20 subjects in different sound levels, then in various patients who have differents hearing loss. Together with the other audilogical tests, we have concluded that these recordings have a great valve in the detection or the hearing.

Türk Otolarengoloji Arşivi 27(2)/90-92

Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale