Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Türk Otolarengoloji Arşivi » 1989 » Total Larenjektomililerde Ağız ve Burun Flora Değişiklikleri
 

Total Larenjektomililerde Ağız ve Burun Flora Değişiklikleri

Sözen N., Sunar O., Devranoğlu İ., Altuğ T., Noberi M.

Total larenjektomiden sonra burnun respiratuvar fonksiyonunun ortadan kalkmasıyla oluşan biolojik ortamda, mikroflorada ortaya çıkabilecek değişiklikleri saptamak için 40 total larenjektomili hasta ile 35 normal yetişkinin burun ve boğaz mikroflorası incelenmiş ve sonuçta şu gözlemlere varılmıştır. Total larenjektomili hastalarda boğazda hemofilus cinsi bakterilerin azalması ile candidaların artması, burunda ise plazma koagülaz pozitif stafilokoklardaki azalma ile difteroid bakterilerdeki çoğalma anlamlı görülmektedir.

Oral & Nasal Flora Changes in Total Laryngectomy Patients

Sözen N., Sunar O., Devranoğlu İ., Altuğ T., Noberi M.

In order to detect possible changes in pharyngea nasal microflora following total laryngectomy, 40 laryngectomies have been studied and compared to 35 normal controls. In the total laryngectomy, the hemophilueo declined in the pharynx and plasma coagulase (+) staphs in the nose, where as Candida increased in the pharynx and the diphteroids in the nose.

Türk Otolarengoloji Arşivi 27(2)/117-118

Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale