Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Türk Otolarengoloji Arşivi » 1989 » Avanse Baş-Boyun Habis Tümörlerinde Karotis İnfiltrasyon Sorunu
 

Avanse Baş-Boyun Habis Tümörlerinde Karotis İnfiltrasyon Sorunu

Cevanşir B., Akmandil A., Yazıcıoğlu E., Biliciler N., Tınaz M., Güldiken Y., Şanlı C., Haliloğlu T., Başerer N.

Avanse baş-boyun habis tümörlerinde karotis infiltrasyonu cerrahi yaklaşımda cerrahi düşündüren ve çoğunlukla yıldıran bir kriter olarak değerlendirilmekte ve bu durumda radikal cerrahi girişimin ancak karotisin rezeksiyonuyla mümkün olabileceği bilinmektedir. Bugüne kadar sürviyi ne derece etkileyebileceği bilinmediğinden ve ortaya çıkacak ağır komplikasyonlardan çekinildiğinden genelde rezeksiyon dışında palyatif tedavi metodları seçilmekteydi. Artık dünya baş-boyunda karotis sorununa, gelişen diyagnostik metodlar ve artan klinik deneyimler yardımıyla daha cesur yaklaşılmaktadır. Girişimler akut rezeksiyon, ligatür sonrası rezeksiyon veya karotis rekonstrüksiyonunu içermektedir. Çapa KBB Cevanşir ve ekibi olarak bunlardan ilk ikisini gerçekleştirme imkanı bulduk. Karotis rekonstrüksiyonunu ise deneyimimizin olmamasından henüz uygulama alanına dahil etmedik. Bu yazıda karotise infiltre habis tümörü mevcut olan hastalara uygulanan ligatür veya akut karotis rezeksiyonu ve bunların preoperatif ve postoperatif değerlendirmeleri literatür gözden geçirilerek sunulacaktır.

The Problem of Carotid Artery Infiltration in Advanced Head and Neck Cancer

Cevanşir B., Akmandil A., Yazıcıoğlu E., Biliciler N., Tınaz M., Güldiken Y., Şanlı C., Haliloğlu T., Başerer N.

Carotid Artery Infiltration in Advanced Head and Neck Cancers isn’t rare. One never attains radical surgical treatment unless he performs carotid artery resection which frightens an occasional head and neck surgeons. Prof. Dr. Cevanşir et al. from Istanbul Faculty of Medicine, Department of Otorhinolaryngology have applied several approaches which are immediate resection, resection after gradual ligation constriction and carotid artery reconstructions with recent diagnostic methods and increasing experiences. Because we aren’t experienced at vascular surger, we couldn’t perform carotid artery reconstruction techniques. On the other hand we have had encouraging results with immediate resection and resection after gradual ligature constriction approaches. We have performed carotid artery resection in 6 cases in last 2 months. Carotid artery ruptured in 2 of then, who underwent immediate ligation and resection. Four cases had carotid artery resection after preparations which were preoperative arteriography, heparinisation and carotid stump pressure measurements. We have got no mortality, but one hemiplegia.

Türk Otolarengoloji Arşivi 27(3)/136-139

Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale