Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Türk Otolarengoloji Arşivi » 1990 » Boyun Kitlelerinin Değerlendirilmesinde Ultrasonografinin Yeri
 

Boyun Kitlelerinin Değerlendirilmesinde Ultrasonografinin Yeri

Şenvar A., Çelikoyar M., Aktan E., Şarizi T.

Son yıllarda birçok alanda geniş bir şekilde kullanılmaya başlayarak görüntüleme teknikleri arasındaki yerini alan ve giderek gelişen ultrasonografi tekniğinin Kulak Burun Boğaz’da da kullanım alanları olması doğaldır. Bu amaçla baş boyun kitlesi yakınması ile baş vuran 29 hastaya su yastığı kullanılarak ultrasonografi yapılmış ve ekzisyonel biopsiyi takiben elde edilen histopatolojik bulgular ultrasonografi bulguları ile karşılaştırılmıştır. Daha kolay, ucuz ve invaziv olmayan bir teknik olmasına rağmen ultrasongrafi baş boyun kitlelerinde çok kesin bulgular veremekte, ayırıcı tanıda kısmen yardımcı olabilmektedir.

Ultrasound in Evaluating Cervical Masses

Şenvar A., Çelikoyar M., Aktan E., Şarizi T.

Ultrasonografy is widely used and has taken its place among the imaging technics recently. In addition to its usefullness in the fields of ostetrics, internal medicine and general surgery it is hoped that there must be somed benefits at Ear Nose and Throat. Twenty nine patients with head and neck mass have been investigated with ultrasonografy and the results have compared with the results of histopathologic findings after excisional biopsy. Even the method is cheaper, easier and noninvasive it is not capable to reach exact results, it only helps to differential diagnosis.

Türk Otolarengoloji Arşivi 28(4)/234-237

Oca Tiroidektomi & Parotidektomi
İstanbul
31
2019
Şub Meniere Hastalığı
İzmir
5
2019
Şub Olgularla Rinoloji
Ankara
18
2019
Şub Östaki tuboplasti
İstanbul
21
2019
Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale