Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Türk Otolarengoloji Arşivi » 1991 » Kulak Meningiomu Örneğinde Sekonder Ekstrakranyal Meningiomalar
 

Kulak Meningiomu Örneğinde Sekonder Ekstrakranyal Meningiomalar

Çilingiroğlu T., Değer K., Uluğ T., Kızılağaçlı A., Keleş N.

Maningiomlar beyin ve omuriliğin tümörlerinin % 13.18’ini oluştururlar. Böylesine sık görülen bu tümörlerin ancak küçük bir kısmı ekstrakranial yerleşimlidir. Dikkatli bir araştırma bu küçük kısmın önemli bir bölümünün de intrakranial tümörün uzantısı olduğunu gösterir. Bu yazıda bir kulak meningiomu örneğinde bu durum tartışılmıştır. Vaka 40 yaşında bayan hastadır. Biyopsi ve BT incelemeleri kesin tanıyı vermeyince, MR’ye başvurulmuş böylece intrakranial bölümün tanısı konurken, ekstrakranial bölümün tanısı ancak operasyondan sonra konabilmiştir. Yazı, meningiomların davranışlarındaki özellikleri ortaya koyarak, ısrarlı araştırmaların önemini vurgulamayı amaçlamaktadır.

Extracranial Meningiomas

Çilingiroğlu T., Değer K., Uluğ T., Kızılağaçlı A., Keleş N.

Meningiomas arise from lining cells in arachnoidal villi and constutude 13-18 % of all intracranial tumors. Extracranial meningiomas can either be extensions of intracranial meningiomas or arise as primary or ectopic meningiomas. Bu it important, that most of them are extensions of intracraniıal meningiomas.The aim of this article is to report a meningioma in the eary and to discuss the importance of research of any direct continuity of the tumor with the meningeal tissue. Case; a 40 years old woman, she was referred to İstanbul Medical Faculty, because of a tumor in the right ear. CT and MR demonstrated the intracranial part of the tumor. Radical Mastoidectomy was performed for the extracranial part, and wait and watch strategy for the intracranial part.

Türk Otolarengoloji Arşivi 29(2)/71-72

Oca Tiroidektomi & Parotidektomi
İstanbul
31
2019
Şub Meniere Hastalığı
İzmir
5
2019
Şub Olgularla Rinoloji
Ankara
18
2019
Şub Östaki tuboplasti
İstanbul
21
2019
Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale