Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Türk Otolarengoloji Arşivi » 1991 » Hipofarenks ve Servikal Özofagus Rekonstrüksiyonunda Larengeal Otogreft Kullanımı
 

Hipofarenks ve Servikal Özofagus Rekonstrüksiyonunda Larengeal Otogreft Kullanımı

Yazıcıoğlu E., Kıyak E., Güldiken Y., Cevanşir A., Başerer N.

Hipofarenks tümörleri rekonstrüksiyonlarında içerdikleri çeşitli güçlükler ve sürvilerinin düşük olması nedeniyle kanser cerrahisiyle uğraşanlar için oldukça sorun çıkaran tümörlerdendir. Cerrahi rezeksiyon sonrası ilave tedavilerden zamanında faydalanılması ve oral beslenmenin erken dönemde başlaması için operasyon esnasında çeşitli rekonstrüksiyon yöntemleri kullanılmaktadır. Seçilmiş vakalara uygulanabilen larengeal otogreft kullanımı tek seansta uygulanabilen bir rekonstrüksiyon metodudur. Bu çalışmamızda, hipofarenks ve servikal özofagus rekonstrüksiyonu için latenksi kullandığımız bir vakamızı ve cerrahi tekniği özelliklerini belirteceğiz.

Laryngeal Autograft Use in Hypopharyngeal and Cervical Esophageal Reconstruction

Yazıcıoğlu E., Kıyak E., Güldiken Y., Cevanşir A., Başerer N.

Because of the difficulties in recontruction and their low survival rates, hypopharyngeal tumors bring some problems to the surgeon. In order to get benefit from the other therapies additional to the previous surgery applied on time and to start oral intake early, a series of reconstruction methods are being used. Using a laryngeal otogreft for the selected cases is one of those methods and is applied in one séance. In this study, we introduce a case of our own in which we used the larynx for the recontruction of the hypopharynx and the cervical esophagus. We also give a brief information about the features of the surgical technique.

Türk Otolarengoloji Arşivi 29(3-4)/145-147

Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale