Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Türk Otolarengoloji Arşivi » 1991 » Topikal Gentamisin Ototoksisitesi: Kobaylarda Koklear Ultrastrüktür Değişiklikleri
 

Topikal Gentamisin Ototoksisitesi: Kobaylarda Koklear Ultrastrüktür Değişiklikleri

Beder E., Gerçeker M., Sayın A., Yorulmaz İ., Demireller A., Akbay C.

Bu deneysel çalışmada orta kulağa uygulanan % 0.3'lük Gentamisin solüsyonunun kokleadaki toksik etkisi ışık ve elektron mikroskopi ile incelenmiştir. On kobayın 20 temporal kemiğin yeri ve on dört gün sürelerle tropikal uygulanan ilacın Corti organı saçlı duyu hücrelerinde silya kaybı ve hücre düzeninde değişikliklere neden olduğu, bu etkinin uygulama süresi ile doğru orantı gösterdiği sonucuna varılmıştır. Deneysel koşullardaki ototoksisitenin insanlara adaptasyonundaki kritik noktalar üzerinde durulmuş ve daha objektif çalışmaların esasları vurgulanmıştır.

Topical Gentamycine Ototoxicity: Cochlear Ultrastructural Changes in the Guinea Pig

Beder E., Gerçeker M., Sayın A., Yorulmaz İ., Demireller A., Akbay C.

In this experimental study, the cochlear toicit of 0.3 % Gentamicin topically applied to the middle ear is studied by light and transmission electron microscopy. It is concluded that, topically applied drug to the middle ear for seven and fourteen days leads to ciliary loss and cellular disorientation in the organ of Corti of guinea pigs and its effect is time related. The critical points in the adaptation of experimental ototoicity to humans are discussed and the need for more objective experimental conditions are stressed.

Türk Otolarengoloji Arşivi 29(3-4)/154-157

Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale