Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Türk Otolarengoloji Arşivi » 1993 » Vagus Sinirinin Servikal Bölümünün Neurilemmoma'sı: Bir Vaka Raporu ve Kısa Literatür Özeti
 

Vagus Sinirinin Servikal Bölümünün Neurilemmoma'sı: Bir Vaka Raporu ve Kısa Literatür Özeti

Tosun N.

Boyun kitlelerinin ayırıcı teşhisinde sıklıkla unutulduğu için nervus vagus'un servikal bölümünü tutan bir neurilemmoma vakası sunulmuştur. Baş ve boyunda vagus sinirinin neurilemmoma'sı ile ilgili tam literatür tekrarı yapılmıştır. Bu lezyonların klinik özellikleri, ayırıcı teşhisi, tetkikleri ve tedavi yöntemleri tartışılmıştır. Bu tümörün esas tedavisi eğer mümkünse vagus sinirinin korunması ve bu mümükün değilse reanastomozu ve/veya greftlenmesi ile yapılan cerrahi olarak çıkarılmasıdır.

Neurilemmoma of the Cervical Portion of the Vagus Nerve: A Case Report and Review of Literature

Tosun N.

A case of neurilemmoma of the cervical portion of the vagus nerve is reported to illustrate its common presentation as lateral neck swelling often mistaken for more common neck lesion. A complete review of the literature on neurilemmomas of the vagus nerve in the head and neck is included. Clinical features, differantial diagnosis, investigation and management of these lesion are discused. The proper treatment for this tumor is surgical removal with preservation of the vagus nerve if possible and reanastomosis and/or nerve grafting if that is not possible.

Türk Otolarengoloji Arşivi 31(2)/118-120

Oca Tiroidektomi & Parotidektomi
İstanbul
31
2019
Şub Meniere Hastalığı
İzmir
5
2019
Şub Olgularla Rinoloji
Ankara
18
2019
Şub Östaki tuboplasti
İstanbul
21
2019
Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale