Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Türk Otolarengoloji Arşivi » 1994 » Sağlıklı Gönüllüler ve Vazomotor Rinitli Olgularda Kapsaisin ve Nikotinin Nazal Sekresyona Etkileri
 

Sağlıklı Gönüllüler ve Vazomotor Rinitli Olgularda Kapsaisin ve Nikotinin Nazal Sekresyona Etkileri

Cingi E., Cingi C., Cingi M.İ.

Bu çalışmada sağlıklı gönüllüler ve vazomotor rinitli olguların nasal mukozalarına lokal olarak, acı biberin içindeki aktif madde olan kapsaisin (CAP), nikotin ve karbakol tatbik edilmiştir. Bu uygulamanın meydana getirdiği subjektif hisler değerlendirilmiş ve oluşan sekresyon ölçülmüştür. CAP ve nikotin ipsilateral ve kontrallateral taraf nasal sekresyonda doz bağımlı bir artışa neden olmuştur. Önceden lokal ipratropyum sprey uygulanması, CAP ve nikotine olan sekretuar cevabı tama yakın engellemiştir. Önceden atropin im. Veya topikal lidokain uygulamasının CAP'in oluşturduğu nasal sekresyona anlamlı düzeyde etkisinin olmamasına rağmen, bir lokal anestezik ile vazokonstriktör bir ajanın birlikte uygulanması, CAP ile oluşan irritasyonu ve sekresyonu önlemiştir. Sonuç olarak insanda, CAP ve nikotine olan refleks cevabın, santral parasempatik refleks arkı ve muskarinik reseptör mekanizması ile oluştuğu kanaatine varılmıştır. Nazal mukozanın hiperraktif hastalıklarında irritan ajanların uygulanması ile test, refleksojenik cevapların afferent ve efferent bölümlerinin değerlendirilmesinde yararlı bir yöntemdir.

The Effects of Capsaicin and Nicotine on Nasal Secretion in Healthy Volunteers and in Patients with Vasomotor Rhinitis

Cingi E., Cingi C., Cingi M.İ.

Capsaicin (CAP), the pungent agent in hot pepper, nicotine and carbachol were applied locally onto the human nasal mucrosa in healthy controls and patients suffering from vasomotor rhinitis. The subjective sensation caused by applications were evaluated and secretions were quantified. Cap and nicotine induced a dose-dependent increase in nasal secretion on both the ipsilateral and contralateral sides. Pretreatment with ipratropium spray locally almost completely abolished the secretory response to both CAP and nicotine. Although atropine im and lidocaine topically pretreatment alone had no significant effect on nasal secretion induced by CAP application, pretreatment with a combination of local anaesthetic and vasoconstrictor agent abolished the CAP induced irritation, as well as CAP and nicotine induced secretion on both the ipsilateral and contralateral sides. In conclusion the nasal secretory response in man to both CAP and nicotine is mediated via a central parasympathetic reflex are with a final muscarinic receptor mechanisms. Challenge with irritant agents seems a useful test for the evaluation of both afferent and efferent reflexogenic responses in hyperreactive disorders of the nasal mucosa.

Türk Otolarengoloji Arşivi 32(4)/203-205

Oca Tiroidektomi & Parotidektomi
İstanbul
31
2019
Şub Meniere Hastalığı
İzmir
5
2019
Şub Olgularla Rinoloji
Ankara
18
2019
Şub Östaki tuboplasti
İstanbul
21
2019
Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale