Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Türk Otolarengoloji Arşivi » 1995 » Bukkal Karsinom Rezeksiyonu ve Aynı Seansta Radial Ön Kol Serbest Flep ile Rekonstrüksiyon
 

Bukkal Karsinom Rezeksiyonu ve Aynı Seansta Radial Ön Kol Serbest Flep ile Rekonstrüksiyon

Sunay T., Çölhan İ., Topuz B., Süoğlu Y., Koldaş T., Ünal M., Katırcıoğlu O. S.

Radial ön kol serbest flep katlanabilir, çoğunlukla kılsız bir cilde sahip ve oral mukoza rekonstrüksiyonuna uygun bir fleptir. Buna ek olarak bu flebin vasküler anatomisi, serbest doku transferini teknik açıdan kolaylaştırır. Biz, bu bukkal karsinom rezeksiyonundan sonra rekonstrüksiyon materyali olarak radial ön kol serbest flebini kullandık. Hastamız 4. gün sıvı gıdalarla, 14. gün de katı gıdalarla beslenmeye başladı ve 8. haftada radyoterapiye geçildi.

Resection of Buccal Carcinoma with Reconstruction Using Radial Forearm Free Flap

Sunay T., Çölhan İ., Topuz B., Süoğlu Y., Koldaş T., Ünal M., Katırcıoğlu O. S.

The radial forearm free flap is thin, pliable, usually hairless skin and convinient to reconstruct oral mucosa. Furthermore the vascular anatomy of this flap simplifies the technical aspects of free sissue transfer. We used radial forearm free flap as a recontruction material after resection of a buccal carcinoma. Our patient began to eat fluids on the 4th day, solid foods on the 14th day and radiotherapy was started on the 8th week.

Türk Otolarengoloji Arşivi 33(1)/4-7

Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale