Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Türk Otolarengoloji Arşivi » 1995 » Majör Baş ve Boyun Kanser Cerrahisinde Antibiyotik Profilaksisi
 

Majör Baş ve Boyun Kanser Cerrahisinde Antibiyotik Profilaksisi

Sarıkahya İ., Özkul N., Yaşar H.

Majör baş ve boyun cerrahisinden sonra görülen yara enfeksiyonu post-operatif morbiditenin önde gelen bir sebebidir. Yara enfeksiyonu gelişen hastalarda hastanede yatış süresi uzamakta, toplam ilaç ve yatak masrafı artmaktadır. Antibiyotik profilaksisi yapılmadan baş ve boyun cerrahisi uygulanan hastalarda, % 28 ile % 100 arasında değişen oranlarda yara enfeksiyonu görülebilmektedir. Parenteral antibiyotik profilaksisinde bazı yazarlar kısa süreli, bazıları da uzun süreli kullanımı önermektedir. Kulanılan antibiyotikler konusunda henüz bir görüş birliği yoktur.

Antibiotic Prophylaxis for Major Head and Neck Cancer Surgery

Sarıkahya İ., Özkul N., Yaşar H.

Wound infection following major head and neck surgery is the leading cause of post-operative morbidity. Post-operative period of staying in the hospital has prolonged and total drug and hospital costs have increased in the patient who had wound infection. Wound infection rate in patients who undergo head and neck surgery without antibiotic prophylaxis is ranged between % 28 and % 100. Some authors have suggested short-term antibiotic prophylaxis and the others long-term prophylaxis. There is no agreement on administered antibiotics.

Türk Otolarengoloji Arşivi 33(2)/77-80

Oca Tiroidektomi & Parotidektomi
İstanbul
31
2019
Şub Meniere Hastalığı
İzmir
5
2019
Şub Olgularla Rinoloji
Ankara
18
2019
Şub Östaki tuboplasti
İstanbul
21
2019
Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale