Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Türk Otolarengoloji Arşivi » 1995 » Lipoid Proteinosis’te Oral, Orofarengeal ve Larengeal Lezyonlar
 

Lipoid Proteinosis’te Oral, Orofarengeal ve Larengeal Lezyonlar

Poyraz Ü., Şenvar A., Vural Ç., Arpağ M.İ., Arpağ E., Özçelik H. S.

Hyalinosis cutis et mucosae veya Urbach-Wiethe hastalığı isimleri ile de bilinen lipoid proteinosis deri, oral kavite, larenks ve çeşitli iç organlarda amorf hyalin maddesinin birikimi ile karakterize nadir görülen ve otozomal resesif geçişli kalıtsal bir hastalıktır. Hastalık erken çocukluk döneminde larenks infiltrasyonuna bağlı ses kısıklığı ile ortaya çıkar. Bu yazıda, 68 yaşındaki lipoid proteinosisli bir erkek olgu sunulmuş, hastalığın etyopatogenizi, kliniği ve tedavisi tartışılmıştır.

Oral, Oropharyngeal and Laryngeal Lesions in Lipoid proteinosis

Poyraz Ü., Şenvar A., Vural Ç., Arpağ M.İ., Arpağ E., Özçelik H. S.

Lipoid proteinosis also known as hyalinoisi cutis et mucosae or Urbach-Wiethe disease is a rare, autosomal recessively inherited disorder characterized by deposition of an amorphous hyaline material in the skin, oral cavity, larynx and various internal organs. The presenting feature of the disease is commonly hoarseness in infancy due to infiltration of the larynx. We present a case report of a 68-year-old man with severe lipoid proteinosis in which etiopathogenesis, clinical course and therapy of the disease were discussed.

Türk Otolarengoloji Arşivi 33(2)/108-110

Şub İstanbul KBB BBC Uzmanları derneği ve TKBBV Ortak Bilimsel Toplantısı
İstanbul Marriott Hotel Asia
21
2018
Mar Sistematik Makale Yazımı Eğitimi
İstanbul
10
2018
Nis 3. İLKBAHAR TOPLANTISI
Belek/Antalya
12
2018
Ağu 3.ERA-SUMMIT
Kiev/Ukrayna
28
2018
KBB Dernek   | KBB Yeterlik Kurulu   | Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale