Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Türk Otolarengoloji Arşivi » 1995 » Devamlı ve Aralıklı Gürültünün Geçici ve Kalıcı Eşik Değişikliklerine Etkileri: Deneysel Elektrofizyolojik Bir Çalışma
 

Devamlı ve Aralıklı Gürültünün Geçici ve Kalıcı Eşik Değişikliklerine Etkileri: Deneysel Elektrofizyolojik Bir Çalışma

Yalçın Ş., Çelik O., Aşkın Z.

Bu çalışma, devamlı ve aralıklı gürültünün geçici ve kalıcı işitme eşik değişiklikleri üzerine etkisini değerlendirmek için yapıldı. Eşit enerjide 100 dB SPL geniş band gürültü değişik uygulama şemalarında 3 guinea pig deney grubuna uygulandı. İşitme düzeleri elektrokokleografi dalga formunda klik, 4 kHz ve 8 kHz tone burst uyaranlar ile belirlendi. Gürültü uygulaması esnasındaki dinlenme periyotlarının hem geçici, hem de kalıcı eşik değişiklikleri üzerine hafif bir koruyucu etkisi vardır.

Effects of Continuous and Interrupted Noise on Temporary and Permanent Threshold Shifts: An Experimental ...

Yalçın Ş., Çelik O., Aşkın Z.

This study was designed to evaluate effects of continuous and interrupted nosie on both temporary and permanent threshold shifts. 3 groups of guinea pigs were exposed to 100 dB SPL, wide band nose at equal total energly in different. Hearing thresholds were determined with click, 4 kHz an 8 kHZ tone burst stimuli by electrocochleography testing. The resting periods during exposure to continuou nosie had slightly protective effects on both temporary and permanent threshold shifts.

Türk Otolarengoloji Arşivi 33(3)/155-158

Eki Medi Trio 4
Cratos Premium Hotel - Girne KKTC
3
2019
Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale