Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Türk Otolarengoloji Arşivi » 1995 » Ege Üniversitesi KBB Anabilim Dalı’nda Dijital Görüntü İşlemeli Hasta Veritabanı Uygulaması
 

Ege Üniversitesi KBB Anabilim Dalı’nda Dijital Görüntü İşlemeli Hasta Veritabanı Uygulaması

Ege Y., Apaydın F., Akyıldız S., Miman M.C.

Yoğun iş yüküne sahip Anabilim dallarında hasta kayıtlarının saklanması ve etkin bir hasta takibi iyi bir arşiv sistemi gerektirmektedir. Son iki yıldır kullandığımız hasta veri tabanı programımızı, bilgisayar dünyasının son gelişmelerine paralel olarak tekrar ele alarak son kullanıcı açısından daha kolay ve daha pratik kullanılabilen daha etkin bir program yaratılması amaçlandı. Network ortamında kullanılmak üzere Windows için Microsoft FoxPro 2.6a veri tabanı yönetim dizgesi kullanılarak hazırlanan yeni hasta veri tabanı programına şekil, fotoğraf ve video görüntüsü ekleme, üzerlerinde işlem yapabilme özellikleri eklendi. Ayrıca veri girişi klavyenin yanı sıra standart hale getirilmiş ekranlardan mouse aracılığıyla kolayca yapılabilir hale getirildi. Tanı ve tedavide ICD-9-CM kullanıldı. Çeşitli bilgisayarlardan anamnez, muayene bilgileri, ameliyat notu ve takip notları girişi olası hale getirildi. Ayrıca üzerinde düzeltme yapmaya olanak tanıyan otomatik anamnez ve epikriz çıktısı alma, takip sonuçlarına kolayca ulaşma ve her türlü veri hakkında sorgulama yapmaya olanak tanıyan esnek bir sorgulama sistemi eklendi. Halen uygulama ve aynı zamanda geliştirme sürecinde olan programımızın en büyük avantajı kliniğimizdeki hekimler tarafından yazılmasıdır. Bu sayede ekonomik açıdan avantajlı olmasının yanı sıra herhangi bir sorun anında yerinde çözümlenebilmekte, gerekli görülen düzeltmeler yapılıp, istendiğinde yeni özellikler eklenebilmektedir.

Patient Database System with Digital Imaging at ENT Department of Ege University

Ege Y., Apaydın F., Akyıldız S., Miman M.C.

To record patient data and follow patients properly in busy clinics requires a well-organized computerized patient database system. The present computerized patient database system has been reorganized by using the facilities of the recent developments incomputer hardware and software for creating a more powerful and efficient database. Pasting figures, pictures and video images are some of the important new features of the program prepared by FoxPro for Windows 2.6a. Patient data recording has been facilitated by clicking the standardized pop-up menus by means of mouse. The diagnosis and treatment options has been taken from ICD-9-CM. Recording of data obtained during the examination, operation and follow-up can be done by using the computers attached to a local area network. Besides all the data entered could be taken in the form of a report attached to the patient’s medical file. A flexible query option enables us to question all the parameters stored in the computer. Since in program has been realized by the doctors working at the ENT department of Ege University, it is easy to maintain the program.

Türk Otolarengoloji Arşivi 33(4)/278-284

Oca Tiroidektomi & Parotidektomi
İstanbul
31
2019
Şub Meniere Hastalığı
İzmir
5
2019
Şub Olgularla Rinoloji
Ankara
18
2019
Şub Östaki tuboplasti
İstanbul
21
2019
Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale