Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Türk Otolarengoloji Arşivi » 1996 » Pretonsiller Absenin iğne Aspirasyonu ve Klindamisin ile Tedavisi
 

Pretonsiller Absenin iğne Aspirasyonu ve Klindamisin ile Tedavisi

Çelikyurt C., Erbaşi İ.

Bu çalışma, peritonsiller absenin iğne aspirasyonu ve klindamisin ile tedavisinin etkinliğini değerlendirmek amacıyla düzenlendi. Peritonsiller abseli 46 hasta çalışmaya alındı ve 43 hasta takip edildi. İğne apirasyonundan sonra her hastaya 10 gün im klindamisin uygulandı. 4+ (% 95.3) hasta bir iğne aspirasyonu ile, bir hasta iki ve bir hasta üç iğne aspirasonu ile tedavi oldu. Çalışma sonucunda klindamisin ile birlikte iğne aspirasyonu, peritonsiller abse tedavisinde ilk seçenek olarak değerlendirildi.

Needle Aspiration of Pretonsillar Abscess with Clindamycin Tedavisi

Çelikyurt C., Erbaşi İ.

The objective is to evaluate the effectiveness of needle aspiration combined with clindamycin in treating patients with peritonsillar abscesse as outpatients. Consecutive sample of 46 patients with peritonsillar abscess were included in this study. Three patients were missing for follow-up. 43 (93.4 %) of 46 patients with peritonsillar abscess were included in this study. Needle aspiration was combined with im. Administration of clindamycin for 10 days. 41 (95.3 %) patients were successfully treated with one needle aspiration, and one (2.3%) patient with a second needle aspiration two days later, without any recurrence in one monthly follow-up. One (2.3 %) patient with two more needle aspirations in six and ten months. Needle aspiration was evaluated as the first choice procedure which can be done by a medical doctor who is interested in treating peritonsillar abscesses.

Türk Otolarengoloji Arşivi 34(3)/195-196

Eyl Meditrio 5
Girne, Kıbrıs
24
2020
Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale