Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Türk Otolarengoloji Arşivi » 1996 » Supraglottik Yerleşimli Bir Benign Pleomorfik Adenom Olgusu
 

Supraglottik Yerleşimli Bir Benign Pleomorfik Adenom Olgusu

Şenvar A., Vural Ç., Arpağ M.İ., Özçelik H. S.

Larenksin vokal kordlar dışında hemen her yerinde bol miktarda minör tükrük bezleri bulunmasına karşın, bu yapılardan gelişen tümörler larenksin tüm neoplazmları göz önüne alındığında oldukça nadir görülür. Bu tümörler içerisinde en sık görüleni adenoid kistik karsinomlar olup, benign pleomorfik adenoma çok daha nadir rastlanır. Literatür incelendiğinde larenks yerleşimli benign pleomorfik adenom olgusuna sayıca 40’dan az rastlanması dikkat çekicidir. Bu yazıda supraglottik yerleşimli bir benign pleomorfik adenom olgusu takdim edilmiş ve ilgili literatür gözden geçirilmiştir.

A Benign Pleomorfic Adenoma Localized to Supraglottic Larenks

Şenvar A., Vural Ç., Arpağ M.İ., Özçelik H. S.

Although there are lots of minor salivary glands all over the larynx except for vocal cords, neoplasms originating from these structures are very few among those of larynx. Among those neoplasms adenoid cistic carcinomas are the mostly seen, and pleomorfic adenomas are less often met. To our knowledge the number of benign pleomorfic adenomas localized to larynx is below 40 in the literature, and this draws attention. In this report we present a benign pleomorfic adenoma localized to supraglottic area and thus review the literature.

Türk Otolarengoloji Arşivi 34(4)/322-324

Eyl Meditrio 5
Girne, Kıbrıs
24
2020
Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale