Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Türk Otolarengoloji Arşivi » 1996 » Paranazal Sinüslerin Kemik ve Mukoza Düzeyindeki Anatomik Varyasyonlarının Endoskopik Sinüs Cerrahisi Açısından ...
 

Paranazal Sinüslerin Kemik ve Mukoza Düzeyindeki Anatomik Varyasyonlarının Endoskopik Sinüs Cerrahisi Açısından ...

Aktürk T., Akıner M., Demireller A., Dursun G., Vural E., Anadolu Y., Acar A.

Paranazal sinüslerin, rekürren enfeksiyonlarında orta meatusta yer alan oluşumların anatomik varyasyonları ve patolojileri önemli rol oynamaktadır. Bu varyasyonlar ve patolojiler direkt endoskopik olarak her zaman görülememektedir. Mukozal yüzey altında kalan kemik düzeydeki patolojiler direkt endoskopik olarak her zaman görülememektedir. Mukozal yüzey altında kalan kemik düzeydeki patolojilerin görüntülenmesinde bilgisayarlı tomograf oldukça başarılı sonuçlar vermekte. Allta yatan sebep belirlenerek, tedavi planlaması yapılabilmektedir. Bu çalışmamızda, Anabilim Dalımızda teşhis koyarak takip ettiğimiz 151 olgunun paranazal sinüs BT’sini değerlendirererk, olgu grubumuzdaki kemik ve mukozal düzeydeki varyasyon ve patolojileri saptadık ve bu olguların endoskopik sinüs cerrahisi yöntemiyle tedavi planlamasını yaptık.

Bony Anatomic Variations and Mucosal Abnormalities of the Paranasal Sinuses: CT Analysis for Endoscopic Sinus Surgery

Aktürk T., Akıner M., Demireller A., Dursun G., Vural E., Anadolu Y., Acar A.

Recurrent infections of the paranasal sinuses are caused by the bony anatomic variations and mucosal pathologies at the middle meatus. These bony variations and abnormalities of the mucosa,cannot always be visualised endoscopically. Computerised Tomography (CT) plays an important role in the visualisation of the bony atanomic variations under the mucosal surfaces. Within the help of CT, treatment planning can be achieved successfully. In this study, paranasal sinus CT scans of 151 patients are evaluated and bony anatomic variations and mucosal abronmalities are detected with the achievement of the treatment planning.

Türk Otolarengoloji Arşivi 34(4)/329-333

Eyl Meditrio 5
Girne, Kıbrıs
24
2020
Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale