Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Türk Otolarengoloji Arşivi » 1999 » İnferior Konka Hipertrofisine Bağlı Nazal Obstrüksiyonda İnferior Submüköz Türbinal Rezeksiyon (STR)
 

İnferior Konka Hipertrofisine Bağlı Nazal Obstrüksiyonda İnferior Submüköz Türbinal Rezeksiyon (STR)

Candan H., Poyrazoğlu İ.E., Erol H.İ., Güngör A., Uğur G.

Nazal obstrüksiyon nedenleri arasında inferior konka hipertrofilerine sık rastlanmaktadır. İnferior konkalar tarafından oluşturulan bu obstrüksiyonu gidermede çeşitli medikal ve cerrahi yöntemler mevcuttur. Biz, inferior konka hipertrofisine bağlı nazal obstrüksiyon şikayeti olan 146 olguya submüköz türbinal rezeksiyon (STR) yaptık. Olguların % 91’inde çok iyi sonuçlar elde ettik. Tecrübelerimize göre STR yöntemi; anatomik yapıyı ve nazal fizyolojiyi bozmayan ve komplikasyon riski çok az olan bir yöntemdir.

Submucous Turbinate Resection in the Nasal Obstruction due to Inferior Turbinate Hypertrophy

Candan H., Poyrazoğlu İ.E., Erol H.İ., Güngör A., Uğur G.

Nasal obstruction due to hypertrophy of inferior turbinate is common. There are many medical and surgical treatment modalities for these nasal obstructions due to inferior turbinate hypertrophy. We operated 146 patients for nasal obstructions due to inferior turbinate hypertrophy. 91 % of the patients satisfied with the results of submucous turbinate resection (STR). According to our clinical experience with STR, this surgical technique does not alter nasal anatomy and nasal physiology and related complications are uncommon.

Türk Otolarengoloji Arşivi 37(1-2)/35-39

Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale