Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Türk Otolarengoloji Arşivi » 2000 » Faringolaringoözofajektomi Uygulanan Olgularda Rekonstrüksiyon Yöntemi Olarak Gastrik Pull-up’ın Yeri
 

Faringolaringoözofajektomi Uygulanan Olgularda Rekonstrüksiyon Yöntemi Olarak Gastrik Pull-up’ın Yeri

Toprak M., Özçelik F., Korkut N., Ada M., Öktem F., Yener M., Güçlü E.

Hipofarinks tümörlerinde eğer özofagusa doğru yayılım da söz konusu ise yaşam beklentisi çok yüksek değildir. Ancak hastalığın lokalizasyonu ve tabiatı gereği kalan bu kısıtlı süre hasta ve dolayısıyla doktoru için oldukça ağır seyretmektedir. Değil ağızdan beslenmek nefes bile almakta zorluk çeken, boynundaki üzeri kanamalı büyük şişlikten muhtemel büyük bir damarın açılması ile ölümü beklenen böylesi bir hastaya baş-boyun cerrahı olarak en azından biraz yaşamsal konfor sağlamak bizim görevimizdir. Bu ekstansif cerrahi sonrası oluşan geniş defektin onarımı esas müdahale kadar özellik arzeder. Buna yönelik tekniklerden biri olan gastrik pull-up rekonstrüksiyonu uyguladığımız 13 hastalık serimizin hospitalizasyon süresi, oral beslenmeye başlangıç, morbidite ve mortalite oranı gibi bazı temel parametrelerini aktardık. Bu arada alternatif tekniklerle karşılaştırmalı olarak genel bir literatür taraması yaparak konuyla ilgilenen cerrahlara bu tip vakalarda karar verme aşamasında yardımcı olmak istedik.

Gastric Pull-up Technique in the Reconstruction of Pharyngolaryngoesophagectomized Patients

Toprak M., Özçelik F., Korkut N., Ada M., Öktem F., Yener M., Güçlü E.

When the subject is a hypopharyngeal tumor with esophageal extension, the prognosis is grave. Because of the disease’s localization and behavior, period between diagnosis and death is very hard for the patient and the doctor. As a head and neck surgeon, it is our primary responsibility to provide some comfort to this patient group, who can neither eat nor breathe and are expected to die from massive bleeding, in their final life period. Closing the huge operative defect is as important as the resection part. We summarized some basic parameters like hospital stay and oral feeding periods, morbidity and mortality rates, while presenting our 13 cases with this operation technique. We wanted to help the surgeons who are interested in this subject, in making decision, by reviewing the literature concerning this and alternative techniques.

Türk Otolarengoloji Arşivi 38(1)/38-44

Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale