Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Türk Otolarengoloji Arşivi » 2000 » Allerjik Rinitli Hastalarda Prick Test ile Multi-Test Cilt Testinin Karşılaştırılması
 

Allerjik Rinitli Hastalarda Prick Test ile Multi-Test Cilt Testinin Karşılaştırılması

Sarıkahya İ., Yaşar H.

Allerjik rinit tanısı için Histatrol, Fenrolsalin, Dermatophagoides pteronyssinus, Dermatophagoides Farinae, Grass Mix, Mold Mix ve Mixed Epidermals antijenleri kullanılarak 15 hastaya farklı zamanlarda Prick Test (PT) ve Multi-Test cilt testi (MT) uygulanmıştır. MT ile PT arasında allerjenlerle oluşan kabarıklık reaksiyonu bakımından istatistiksel olarak ileri derecede anlamlı fark saptanmıştır. Histatrol ile oluşan kabarıklık reaksiyonu bakımından istatistiksel olarak ileri derecede fark saptanmıştır. Fenolsalin ile oluşan kabarıklık reaksiyonu bakımından iki yöntem arasında fark saptanmamıştır. Her iki yöntemde de yalancı pozitif veya yalancı negatif reaksiyon saptanmamıştır. Hızlı ve ağrısız olduğundan MT hastalar tarafından PT’ye tercih edilmiştir.

The Comparison of the Prick Testing and Multi-Test Skin Testing in Patients of Allergic Rhinitis

Sarıkahya İ., Yaşar H.

Fifteen patients were skin tested by Prick Test (PT) and Multi-Test Skin Testing (MT) in different times using Histatrol, Phenolsaline, Dermatophagoides pteronyssinus, Dermatophagoides Farinae, Grass Mix, Tree Mix, Mold Mix and Mixed Epidermals for diagnosing allergic rhinitis. Statistically significant differences in histatrol and allergenic extracts wheal reactions in MT over PT were found, with no differences with phenolsaline. There were not seen any false positive or false negative reactions with both techniques. Multi-Test was more rapid and painless than PT. Multi-Test was preferred by patients over PT.

Türk Otolarengoloji Arşivi 38(2)/87-90

Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale