Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Türk Otolarengoloji Arşivi » 2001 » Larengotrakeal S tenozlarda Topikal "Mitomisin-C" Uygulaması
 

Larengotrakeal S tenozlarda Topikal "Mitomisin-C" Uygulaması

Yazıcıoğlu E., Başerer N., Oysu Ç., Aslan İ., Ulubil A.

Larengotrakeal stenozlar kulak burun boğaz hekimlerinin meslek yaşantıları boyunca karşılaşabilecekleri çözümü en güç hastalık gruplarından birini oluşturmaktadır. Tedavisinde bir çok yöntem denenmiş olmasına karşılık halen soruna mutlak çözüm sağlayan bir tedavi yöntemi üzerinde hemfikir olunamamıştır. Mitomisin-C bu konuya çözüm alternatifleri sunan ve ümit vaadeden yeni bir uygulamadır. Bu yayında ülkemizde yayınlanmış sonuçları bulunmayan bu yöntem ile ilgili tecrübelerimizi aktardık. Daha önceden uzun yıllar boyu takip edilen fakat bir sonuç alınamayan 4 adet revizyon larengotrakeal stenoz 01gusunda ve ilk girişimleri yapılan 3 adet larengotrakeal stenoz olgusunda uygulanan mitomisin-C'nin erken dönem takip sonuçlarını verdik: Erken dönem de olsa mitomisin-C'nin larengotrakeal stenozların tedavisinde ümit verici bir yöntem olduğu izlenimimiz mevcuttur.

Topical Application of Mitomycin-C by Laryngotracheal Stenosis

Yazıcıoğlu E., Başerer N., Oysu Ç., Aslan İ., Ulubil A.

Laryngotracheal stenosis constitutes one of the most challenging problems in ENT practice that a physician may face with. Despite many treatment modalities have been tried, there is no agreement. Topical application of mitomycin-C is a new treatment modality which presents a promising treatment alternative. In this report, we present our clinical experience on this new treatment modality which has not been published in Turkish literature before. We present the early postoperative follaw up results of topical mitomycin-C application for 4 revision and 3 primary cases of laryngotracheal stenosis. We have the impression that mitomycin-C is an alternative treatment modality in laryngotracheal stenosis.

Türk Otolarengoloji Arşivi C:39 S:2 Syf:109-112

Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale