Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Türk Otolarengoloji Arşivi » 2001 » Yüzde Oluşan DefektIerin Onarımında Submental Myükutan Ada Flebi
 

Yüzde Oluşan DefektIerin Onarımında Submental Myükutan Ada Flebi

Uluöz Ü., Midilli R., Bilgen C.

Cerrahi veya travmatik geniş fasiyal defektierin onarımında rejyonel veya serbest myokutan fleplerden yararlanılmaktadır. Ancak, genellikle, yüz cildinin rengi, yapısı ve kalınlığı ile kullanılan fleplerin cilt özellikleri uyumluluk göstermemektedir. Bu uyumu sağlayan fleplerde ise, güvenilir bir vasküler pedikülün bulunmaması önemli bir dezavantajdır. Bu çalışmada, bu noktalarda en az dezavantaja sahip submental myokutan ada flebi 3 olgudaki cerrahi teknik ve sonuçları ile ele alınmaktadır. Olgulardan elde edilen deneyim, cerrahi ve kozmetik sonuçları ile, buflebin avantajlarını vurgulamaktadır.

Submental Myocutaneous Island Flap in the Reconstruction of Facial Defects

Uluöz Ü., Midilli R., Bilgen C.

Regionalar free myocutaneos flaps are in use to reconstruct large, traumatic or surgical facial defects. However; the color, texture and thickness of the facial skin do not always match with that of the flaps. On the other hand, for the flaps suitably matched with these properties of the skin, the la ek of a reliable vascular pedicle is a significant disadvantage. In this study, submental myocutaneous island flap, presenting the minimum of these disadvantages, is described with the surgical technique and results in 3 cases. Experience from these cases has emphasized the advantages of the flap with its surgical and cosmetic results.

Türk Otolarengoloji Arşivi C:39 S:2 Syf:187-193

Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale