Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Türk Otolarengoloji Arşivi » 2002 » Preaurikular Bölgede Ter Bezlerinden Kaynaklanan Silindroma Olgusu
 

Preaurikular Bölgede Ter Bezlerinden Kaynaklanan Silindroma Olgusu

Sarıkahya İ., Arda N., Yaşar H., Korkut Y.

Bu çalışmada, kliniğimize preaurikular bölgede şişli k şikayeti ile başvuran bir silindroma olgusu sunulmuştur. Lezyonun cerrahi eksizyonu yapılmış ve histopatolojik inceleme sonucunda ter bezlerinden kaynaklanan silindroma tanısı konmuştur. Ter bezi differansiyasyonunda tümörler apokrin hidrokistoma, siringokistadenoma papilliferum, siringoma, kondroid siringoma ve silindroma olarak sınıflandırılır. Silindroma apokrin yapılara doğru differansiyasyonu olan, fakat bazı durumlarda ekrin differansiyasyon gösteren primitif elementlerin bir neoplazmıdır. Cilt silindromaları en sık saçlı deri ve yüzde soliter lezyonlar olarak görülür. Fakat multipl lezyonlar şeklinde de sık görülür. Herhangi bir yaşta görülebilirse de 30-40 yaşlarında daha sıktır. Kadınlarda en az iki kat daha fazla görülür. Tedavisi cerrahi eksizyondur. Nadir görülen bu olgu ilgili literatür eşliğinde sunulmuştur.

A Case of Cylindroma of the Sweat Glands in Preauricular Region

Sarıkahya İ., Arda N., Yaşar H., Korkut Y.

In this paper we presented a case of cylindroma, who had been admitted to our elinic with pre-auricular mass. The lesian was surgically excised and as a result of histopathologic evaluation, the lesi on was diagnosed a cylindroma of the sweat glands. The sweat gland tumers are elassified as apocrine hydrocystoma, syringocystadenoma papilliferum, syringoma, chondroid syringoma and cylindroma. Cylindroma is a neoplasm of primitive elements that differentiate toward apoerine structures. However, the sa me elements alsa have eccrine differentiation, though not frequent. Cutaneous cylindromas are seen as solitary lesiarIs on the scalp and face, but multiple tumars alsa occur frequently. They may occur at anyage, but most commonly arise in the third and fourth decade. Women are affected at least twice as of ten as men. The treatment is by surgical excision. We presented this rare case along with related literature reviews.

Türk Otolarengoloji Arşivi C:40 S:1 Syf:60

Oca Tiroidektomi & Parotidektomi
İstanbul
31
2019
Şub Meniere Hastalığı
İzmir
5
2019
Şub Olgularla Rinoloji
Ankara
18
2019
Şub Östaki tuboplasti
İstanbul
21
2019
Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale