Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Türk Otolarengoloji Arşivi » 2003 » Nazal Spreylerde Kullanılan Benzalkonyum Kloridin Mukozal Etkileri
 

Nazal Spreylerde Kullanılan Benzalkonyum Kloridin Mukozal Etkileri

Keleş N.

Vazokonstriktörler, ipratropium bromide, kromolin ve glukokortikaidier gibi farmakolojik ajanların kullanımı için çok çeşitli topikal nazal aköz ya da süspansiyon taşıma sistemleri mevcuttur. Benzalkonyum klorid (BKK) bazı nazal solüsyonlarda bakteri üremesini kontrol etmek amacıyla kullanılan antimikrobiyal özellikli bir kuarterner amonyumdur. Ancak, pek çok nazal spreyde koruyucu olarak kullanılan benzalkonyum kloridin nazal mukoza üzerindeki etkileri hakkında halen farklı görüşler bulunmaktadır. Bu raporda, nazal spreylerde koruyucu olarak kullanılan BKK'nın nazal mukozadaki biyolojik etkileri hakkındaki literatür bilgileri gözden geçirilmiştir.

Mucosal Effects of Benzalkonium Chloride Used in Nasal Sprays

Keleş N.

There are several topical nasal aqueous and suspension delivery systems available for pharmacological agents such as vasoconstrictors, ipratropium bromide, cromolyn and glucocorticosteroids. Benzalkonium chloride is a quarternary ammonium antimicrobial agent ineluded in some nasal solutions to preve nt growth of bacteria. However, controversy stili exists about the effect of benzalkonium chloride (BKC), a preservative in many nasal sprays, on human nasal mucosa. In this artıele, recent literature about possible adverse biologic effects of benzalkonium chloride as a nasal spray preservative will be summarized by evaluating its effects on nasal mucociliary transport system.

Türk Otolarengoloji Arşivi C:41 S:1 Syf:31

Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale