Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Türk Otolarengoloji Arşivi » 2005 » Göz Küresi Blow-out Kırığının Septumdan Alınan Kıkırdakla Tamiri ve Uzun Dönem Sonucun BT ile Değerlendirilmesi
 

Göz Küresi Blow-out Kırığının Septumdan Alınan Kıkırdakla Tamiri ve Uzun Dönem Sonucun BT ile Değerlendirilmesi

Özkul D., Çukurova İ., Ciğer E., Kalkışım C., Arslan İ.B.

Göz küresinin künt travmaya maruz kalması sıklıkla, içeriğinin maksiller sinüse doğru yer değiştirdiği, göz küresi tabanının blow-out kırığı ile sonuçlanır. Tamirin amacı, göz küresi tabanının bütünlüğünün sağlanması, böylece göz küresi içeriğinin desteklenmesidir. Bunun için de alloplastik ve otojen materyaller kullanılabilmektedir. Alloplastik materyallerin yüksek doku uyumluluğu, düşük enfeksiyon oranı, atılım ve kayma oranlarının az olması, kullanımını güncel kılmıştır. Bununla beraber septumdan alınan kıkırdağın kolay elde edilebilir, gereğinden daha fazla, kişinin kendinden alınabilen ve ucuz olmasının yanında alınana en düşük düzeyde zarar vermesi üstünlükleridir. Bu çalışmada, septumdan alınan kıkırdak kullanılarak blow-out kırığı tamir edilen 35 yaşındaki olguyu ameliyat öncesi ve sonrası BT bulguları ile değerlendirip geç dönem sonuçlarını literatür bulguları ile kıyaslamayı amaçladık.

Reconstruction of the Orbital Blow-out Fractures with Nasoseptal Cartilage and Evaluating Long Term Reults with CT

Özkul D., Çukurova İ., Ciğer E., Kalkışım C., Arslan İ.B.

Blunt orbital trauma commonly results in a comminuted blow-out fracture of the orbital floor, with prolapse of the orbital contents down into the maxillary sinus. The goals of reconstruction in orbital blow-out fractures are to restore continuity of the orbital floor and provide support for the globe. For this purpose alloplastic and autogenous materials can be used. High biocompatibility and low rates of infection, extrusion, and migration has popularized alloplastic materials. In addition nasoseptal cartilage is an easily accessible, abundant, cheap and autogenous source with minimal donor site morbidity. Reconstruction of the blow-out fracture by nasoseptal cartilage in a 35 years old male patient was evaluated with his pre and postoperative CT images comparing late results with the literature.

Türk Otolarengoloji Arşivi 2005/43-2 Sy:101-104

Oca Tiroidektomi & Parotidektomi
İstanbul
31
2019
Şub Meniere Hastalığı
İzmir
5
2019
Şub Olgularla Rinoloji
Ankara
18
2019
Şub Östaki tuboplasti
İstanbul
21
2019
Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale