Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Türk Otolarengoloji Arşivi » 2009 » Burun Alar Kanat Kayıplarının Nazolabial Flepler Ve Tam Kalınlıkta Deri Grefti İle Tek Seansta Onarımı
 

Burun Alar Kanat Kayıplarının Nazolabial Flepler Ve Tam Kalınlıkta Deri Grefti İle Tek Seansta Onarımı

Özsoy Z., Gözü A., Yoğun F.N., Özyiğit T., Turgut H.

Amaç: Burnun alar biriminin onarımı, işlevsel önemi ve kendine özgü üç boyutlu yapısı nedeniyle sorunludur. Bu yazıda alar kanat kayıplarında nazolabial bölge flepleri ve deri grefti ile tek aşamalı onarım tekniği sunulmaktadır. Yöntem: 1998 – 2004 tarihleri arasında, 12 olguda tümör rezeksiyonu sonucu oluşan tam kat kalınlıklı geniş alar kanat defektinin iç yüz onarımında medial pediküllü nazolabial turnover flebi kullanıldı. Bulgular: Dış yüz tam kalınlıklı deri grefti ile örtülürken, flep verici alanı ikinci bir nazolabial ilerletme flebi ile onarıldı. Sonuçlar işlevsel ve kozmetik yönden kabul edilebilirdi. Sonuç: Bir çok onarım seçenekleri ile benzer sonuçlar elde edebilmek için birden fazla seans gerekmektedir. Nazal subünitlerin geniş ve tam kat kayıplarının tek seansta onarımı yapılarak estetik ve fonksiyonel açıdan başarılı sonuçlar elde edilen başka teknikler de tanımlanmıştır. Tam kat geniş alar kanat defektlerinin tek seanslı onarımında sunduğumuz yöntemin bir seçenek olarak kullanılabileceğini düşünmekteyiz.

One-Stage Reconstruction Of Alar Wing Defects By Nasolabial Flaps And Full-Thickness Skin Graft

Özsoy Z., Gözü A., Yoğun F.N., Özyiğit T., Turgut H.

Objectives: Reconstruction of the alar part of the nose is challenging due to its distinctive three-dimensional structure and functional significance. One-stage reconstruction of alar wing by nasolabial region flaps and skin grafts is presented in this paper. Methods: Medial pedunculated nasolabial turnover flap technique was used to reconstruct inner surface of the large full-thickness alar wing defect in 12 patients treated between 1998 and 2004. Results: Outer surface was covered by a full thickness skin graft and the donor site was closed by a nasolabial advancement flap. Conclusion: Outcomes were acceptable in both functional and cosmetic aspects. More than one operation is required to obtain comparable results with alternative techniques. Other techniques involving the reconstruction of broad and full layer loss of nasal subunits in a single session with successful results from aesthetical and functional aspects were described as well. We suggest that the presented method for the reconstruction of large full-thickness alar defects in a single session can be considered as an alternative.

Türk Otolarengoloji Arşivi 2009-3 Syf:123-128

Oca Tiroidektomi & Parotidektomi
İstanbul
31
2019
Şub Meniere Hastalığı
İzmir
5
2019
Şub Olgularla Rinoloji
Ankara
18
2019
Şub Östaki tuboplasti
İstanbul
21
2019
Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale