Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Türk Otolarengoloji Arşivi » 2011 » Esteziyonöroblastom nedeniyle kraniofasial rezeksiyon: Olgu sunumu
 

Esteziyonöroblastom nedeniyle kraniofasial rezeksiyon: Olgu sunumu

Uyar Y., Hatipoğlu A., Yıldırım G., Bal M., Sünnetçi G., İplikçioğlu C.

Esteziyonöroblastom, burun boşluğundaki olfaktor nöroepitelden kaynaklanan nadir görülen malign bir tümördür. Bu tümör, literatürde olfaktor nöroblastom, olfaktör esteziyonöroblastom, nöroendokrin karsinom olarak da adlandırılır. Esteziyonöroblastom en sık kullanılan terimdir. Tümör, burun boşluğuna, sinüslere, orbitaya ve kafa içine yayılabilir. Kliniğimizde opere edilen, intrakranial yayılım göstermiş olan nüks esteziyonöroblastom olgusu klinik, radyolojik ve histopatolojik olarak sunulmuştur.

Craniofacial resection due to esthesioneuroblastoma: A case report

Uyar Y., Hatipoğlu A., Yıldırım G., Bal M., Sünnetçi G., İplikçioğlu C.

Esthesioneuroblastoma is a rare, malignant tumor originating from the olfactory neuroepithelium in the nasal cavity. This tumor has been called olfactory neuroblastoma, olfactory esthesioneuroblastoma and neuroendocrine carcinoma in the literatüre. Esthesioneuroblastoma is the term used most commonly. Tumor may invade the nasal cavity paranasal sinuses, the orbit and the cranial cavity. An esthesioneuroblastoma which was operated because of recurrence has been presented with clinical, radiological and histopathological aspects by literature.

Türk Otolarengoloji Arşivi 2011; 49(1):14-17

Oca Tiroidektomi & Parotidektomi
İstanbul
31
2019
Şub Meniere Hastalığı
İzmir
5
2019
Şub Olgularla Rinoloji
Ankara
18
2019
Şub Östaki tuboplasti
İstanbul
21
2019
Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale