Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Türk Otolarengoloji Arşivi » 2012 » Trakeotominin nadir bir sebebi: Her iki vokal kord arasında takılmış yabancı cisim, diş protezi
 

Trakeotominin nadir bir sebebi: Her iki vokal kord arasında takılmış yabancı cisim, diş protezi

Akduman D., Haksever M., Yazla S.

Trakeotomi yüzyıllardır bilinen ve trakeadan boyun cildine açılan delik ile üst solunum yolunun by-pass edildiği ve daha emniyetli bir solunum yolunun sağlandığı cerrahi işlemdir. Sık endikasyonları arasında üst solunum yollarında darlığa neden olabilecek durumlar ve uzamış entübasyonda akciğer sekresyonlarının temizlenmesi ve ölü havayolu boşluğunun azalması sayılabilir. Bu sunumda trakeotominin nadir bir endikasyonu olan yabancı cisim aspirasyonlu bir vaka takdim ediyoruz.

A rare cause of tracheotomy: foreign body lodged in vocal cords, the broken piece of dental prosthesis

Akduman D., Haksever M., Yazla S.

Tracheotomy is a well-known procedure for ages which is a stoma between skin and trachea to make by-pass the rest of the upper airway and to provide a safer breath. Common indications are situations like upper airway obstructions and to clear respiratory secretions during the elongated entubation or to decrease the inactive airway. We present a case of a rare indication for tracheostomy, an aspirated foreign body inside the larynx.

Türk Otolarengoloji Arşivi 2012; 50(4):85-87

Mar Sistematik Makale Yazımı Eğitimi
İstanbul
10
2018
Nis 3. İLKBAHAR TOPLANTISI
Belek/Antalya
12
2018
Ağu 3.ERA-SUMMIT
Kiev/Ukrayna
28
2018
Eki MEDITRIO 3
Girne/KKTC
4
2018
KBB Dernek   | KBB Yeterlik Kurulu   | Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale