Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Türk Otolarengoloji Bülteni » 1976 » Ossiküler Kesinti ve Orta Derecede İletim Tipi İşitme Kaybı
 

Ossiküler Kesinti ve Orta Derecede İletim Tipi İşitme Kaybı

Feldman A.S., Wiilliams P.S.

Kafa kaidesi kırığı ve bunu takiben iştime kaybı hikâyesi olan iki hasta; frekansla birlikte artan hava - kemik aralığı olan, birbirine çok benzer orta derecede işitme kaybı gösterdiler. Timpanometrik şekiller her iki vakada da çok benzer idi ve muhtemelen, ossiküler devamsızlıktan ibaret olan, gevşek kitle - kontrollü orta - kulak sistemlerini gösteriyordu. Hastaların birinde eksploratuvar cerrahi, incus subluksasyonu olduğunu teyid etti. Her iki hasta da kafa travması geçirmişti ve timpanometri ile ossiküler devamsızlık tablosu gösteriyorlardı, ancak atiplik olarak az bir iletim tipi işitme kayıpları vardı. Odyometrik araştırmalar, Anderson ve Barr tarafından tarif edilen, kısmi ossiküler devamsızlık (sublukasyon) ve yüksek frekansda iletim tipi işitme kaybına uyuyordu.

Ossicular Discontinuity and Mild Conductive Hearing Loss

Feldman A.S., Wiilliams P.S.

Two patients with a history of basal skull fracture and subsequent hearing loss displayed very similar mild hearing loss with the air-bone gap increasing with frequency. Tympanometric patterns in each instance were very similar, suggestive of loose mass controlled middle-ear systems consistent with ossicular discontinuity. Exploratory surgery confirmed incus subluxation in one of the patients.

Türk Otolarengoloji Bülteni 1(2)/1-5

Şub İstanbul KBB BBC Uzmanları derneği ve TKBBV Ortak Bilimsel Toplantısı
İstanbul Marriott Hotel Asia
21
2018
Mar Sistematik Makale Yazımı Eğitimi
İstanbul
10
2018
Nis 3. İLKBAHAR TOPLANTISI
Belek/Antalya
12
2018
Ağu 3.ERA-SUMMIT
Kiev/Ukrayna
28
2018
KBB Dernek   | KBB Yeterlik Kurulu   | Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale