Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Türk Otolarengoloji Bülteni » 1976 » Bir Yumuşak Damak Rhabdomyosarkom Vakası ve Baş - Boyun Rhabdomyosarkomları
 

Bir Yumuşak Damak Rhabdomyosarkom Vakası ve Baş - Boyun Rhabdomyosarkomları

Özbilen S., Berkmen Ş.

Histolojik bakımdan rhabdomyosarkom iskelet kasının embryogenezinin neoplastik bir benzeridir. Rhabdomyosarkomun pleomorfik, embryonel, alveoler ve botiroid tipleri vardır. Rhabdomyosarkom çoklukla periferik yumuşak dokulardan gelişir. Fakat çocuklarda baş ve boyunu tercih eder. Yaş dağılımı çok geniş olup, yenidoğandan 80 yaşına kadar olabilir. Baş ve boyunda en çok orbitada sonra boyunda, nazofarenks, yumuşak damak ve dilde görülür. Genellikle prognoz fena olup, yaşam süresi kısadır. En iyi sonuçlar, cerrahi tedaviden sonra Co60 terapi ve kemoterapi olarakta VAC (Vincristine, Actinomycine-D ve Cytoxan) uyguladık. Başlangıçta iyi sonuç almamıza rağmen hasta kliniğimize baş vurmasından 5 ay sonra vefat etti.

A Solft Palatal Rhabdomyosarcoma Case and The Head and Neck Rhabdomyosarcomas

Özbilen S., Berkmen Ş.

From histological considerations, rhabdomyosarcoma is the neoplastic analogue of the embryogenesis of skeletal muscle. Rhabdomyosarcoma has some types such as pleomorphic, embryonal, alveolar and botyroid. The age spread is quite wide, from birth to 80 years. Usually rhabdomyosarcoma arises from the peripheral soft tissues. In children, however, prefers the head and neck region. In the head and neek, most frequently seen in the orbit, later in the neck, nasopharynx, palate and tongue. Generally, has a bad prognosis and short survive. Best results are obtained when a combine treatment, surgery, radiation and chemotherapy, is performed. We have presented a patient followed in our clinic because of its widely seen in childhood. After the surgical treatment, we performed Co60 therapy and VAC (Vincristine, Actinomycine D and Cytoxan) as chemotherapy. Although we obtained a good result at the beginning the patient expired 5 month later, after admitting to our clinic.

Türk Otolarengoloji Bülteni 1(2)/44-51

Oca Tiroidektomi & Parotidektomi
İstanbul
31
2019
Şub Meniere Hastalığı
İzmir
5
2019
Şub Olgularla Rinoloji
Ankara
18
2019
Şub Östaki tuboplasti
İstanbul
21
2019
Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale