Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Türk Otolarengoloji Bülteni » 1977 » Atipik Lokalizasyon Gösteren Kalsifiye Epitelial Odontogenik Tümör (Vaka Takdimi)
 

Atipik Lokalizasyon Gösteren Kalsifiye Epitelial Odontogenik Tümör (Vaka Takdimi)

Özkal E., Gökalp H.Z., Yılmaz H.

Alışılmamış bir bölgede tespit edilen kalsifiye epitelial odontojenik tümör (Pindborg tümörü) vakası takdim edildi. Yavaş büyüyen ve nadir görülen bu tümör genellikle yetişkin yaşlarda görülür. Premolar ve molar bölgelerde lokalize olur ve mandibulada maxillaya nazaran iki katı daha sıktır. Takdim edilen vakada tümör hiç alışık olmadığımız sağ frontal sinüsten çıkarılmıştır ve biz literatürde buna benzer bir vakaya rastlamadık. Bu vakada tümör total olarak çıkarıldı ve radyoterapi yapılmadı.

Calcifying Epithelial Odontogenic Tumor with a Unusual Location (A Case Report)

Özkal E., Gökalp H.Z., Yılmaz H.

A case of calcifying epithelial odontogenic tumor (Pindborg tumor) with unusual location is presented. This slow growing and rare tomur is generally seen in adult age. It is located in molar and premolar region and has been found in the mandible twice as often as in maxilla. In this case presented here the tumor was removed from right frontal sinus, which is very unusual and we did not found a similar case reported in the literature. In this case the tumor is totally removed and no radiotherapy is given.

Türk Otolarengoloji Bülteni 2(2)/197-202

Oca Tiroidektomi & Parotidektomi
İstanbul
31
2019
Şub Meniere Hastalığı
İzmir
5
2019
Şub Olgularla Rinoloji
Ankara
18
2019
Şub Östaki tuboplasti
İstanbul
21
2019
Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale