Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Türkiye Kliniklieri KBB Dergisi » 2002 » Subglottik Yerleşimli Spındle Hücreli Karsinom: Nadir Laringeal Tümörün Seyrek Görülen Bir Lokalizasyonu
 

Subglottik Yerleşimli Spındle Hücreli Karsinom: Nadir Laringeal Tümörün Seyrek Görülen Bir Lokalizasyonu

Çokkeser Y., Miman M.C., Öncel S., Kalcıoğlu T., Mızrak B., Akarçay M.

Subglottik larinks, spindle hücreli karsinoma için çok nadir bir lokalizasyondur. Bu çalışmada 1 yıldır ses kısıklığı ve nefes darlığı şikayetleri olan 84 yaşındaki erkek olgu sunuldu. Endoskopik larinks muayenesinde subglottik yerleşimli, sınırlı bir kitle saptandı. Eksizyonel biyopsi sonrasında yapılan patolojik inceleme ile spindle hücreli karsinoma tanısı konuldu. Boyun ya da uzak organ metastazı yoktu (T1N0M0). Olgunun yaşı ve tümörün evresi (Stage1) göz önüne alınarak radyoterapi uygulandı. Olgu, radyasyon tedavisinden 12 ay sonra hala sağ ve hastalıksızdır.

Subglottic Spindle Cell Carcinoma: an Uncommon Localization Of A Rare Laryngeal Tumour

Çokkeser Y., Miman M.C., Öncel S., Kalcıoğlu T., Mızrak B., Akarçay M.

Subglottic larynx is a very rare localization for spindle cell carcinoma. An 84-year-old man with one-year history of hoarseness and dyspnoea was presented. Laryngoendoscopic examination revealed a limited subglottic mass. Pathologic investigation showed spindle cell carcinoma after excisional biopsy. There was neither neck nor distant metastasis (T1N0M0). Regarding his age and the stage (Stage 1) of the tumour, radiotherapy was initiated. He is still alive and free of disease after 12 months of radiation therapy.

Türkiye Kliniklieri KBB Dergisi 2002, 2:168-170

Haz ERA International Symposium on Asthma and Rhinitis
Sicily
13
2019
Eki Medi Trio 4
Cratos Premium Hotel - Girne KKTC
3
2019
Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale