Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Türkiye Kliniklieri KBB Dergisi » 2007 » Obstrüktif Uyku Apnesi Sendromu’nda Tedavi: Oral Apareyler
 

Obstrüktif Uyku Apnesi Sendromu’nda Tedavi: Oral Apareyler

Özmen Ö. A.

Obstrüktif uyku apnesi sendromu (OSAS) tedavisinde altın standart sürekli pozitif hava basıncı (CPAP) uygulamasıdır. Ancak hastaların CPAP tedavisine uyumları düşüktür. Oral apareyler özellikle hafif ve orta OSAS’ı olan hastalarda daha kolay kullanım sunan iyi bir tedavi seçeneğidir. Ağır OSAS’lı hastalarda ise öncelikle CPAP ve cerrahi yöntemler değerlendirilmelidir. Mandibula ilerletme araçları (MAD) ile %50 ile 80 arasında başarı bildirilmektedir. Ancak tedavi sonucu tahmin edilebilir olmadığı için hastaların kontrol polisomnografi ile değerlendirlmeleri önerilmektedir.

Treatment Of Obstructive Sleep Apnea Syndrome: Oral Appliances

Özmen Ö. A.

Continuous positive airway pressure (CPAP) is the gold standard treatment of obstructive sleep apnea syndrome (OSAS), however adherence to CPAP treatment is low. Oral appliances provide an effective treatment option for patients with mild and moderate OSAS which is relatively easy to use. CPAP and surgical options should be considered first in patients with severe OSAS. Success rates between 50 to 80% are reported for mandibular advancement devices (MAD). The patients should go under a control polysomnography because the outcome of this treatment is unpredictable.

Türkiye Kliniklieri KBB Dergisi 2007, 3(23):81-85

Eki Medi Trio 4
Cratos Premium Hotel - Girne KKTC
3
2019
Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale