Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Türkiye Kliniklieri KBB Dergisi » 2007 » Obstrüktif Uyku Apnesi Sendromu’nda Klinik Değerlendirme: Fizik Muayenede Özellikli Noktalar (nörolog Gözünden)
 

Obstrüktif Uyku Apnesi Sendromu’nda Klinik Değerlendirme: Fizik Muayenede Özellikli Noktalar (nörolog Gözünden)

Bora İ.H., Bican A.

Obstrüktif uyku apne sendromu (OSAS)’da hastalığa tanı koydurucu belirgin bir fizik muayene bulgusu yoktur ancak gerek tanı, gerekse tedavi aşamasında olgulara multidisipliner olarak yaklaşılması gerekir. OSAS’ın bir çok nörolojik hastalığa eşlik ettiği bilinmektedir. OSAS’lı bir hasta uyku polikliniğinde bir nörolog tarafından değerlendirilirken mutlaka detaylı nörolojik muayenesinin yapılması ve ayrıntılı hikayesinin dinlenilmesi gerekmektedir. Hastanın şikayetlerinin santral ve/veya periferik bir nörolojik patoloji ile ilişkisi anlamaya çalışılmalıdır.

ClinicalEvalutn In Obs. SleepApnea Synd: SpecialConsiderations In Physical Examination(neurologySpecialist’s Perspctv)

Bora İ.H., Bican A.

There is no definite physics examination findings in Obtructive Sleep Apnea Syndrome (OSAS) but diagnosis needs a multidisciplinary approach. It is known that OSAS is accompounsed by many neurologic diseases. At the sleep polyclinic neurologist must do detailed neurologic examination and listen to detailed story of patient with OSAS. It must be understood that the patient complaints are related to central and/or peripheral neurological pathology.

Türkiye Kliniklieri KBB Dergisi 2007, 3(23):48-51

Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale