Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi » 1993 » İntrakranial Fasyal Paraliziler ve Cerrahi Tedavisi
 

İntrakranial Fasyal Paraliziler ve Cerrahi Tedavisi

Göksu N.

Otonöroloji, günümüzde K.B.B’nin özel bir dalı haline gelmiştir. Bu branşın ilgilendiği başlıca konularda birisi, fasiyal paralizilerdir. Periferik tip fasiyal paralizilere geleneksel cerrahi yaklaşım, intratemporal fasilyel sinirin 2. ve 3. parçalarına yönelik olagelmiştir. Bu derlemede, fasiyal sinirin beyin sapını terk ettikten sonraki ilk iki kısmına (intrakraniyal, ve intratemporal kısmın 1. parçası) ait paralizi nedenleri ve cerrahi tedavi teknikleri tartışılmıştır.

İntracranial Fascial Paralysis and its Surgical Treatment

Göksu N.

Neurotology occupies a special place in the modern otology. Facial paralysis is one of the most important topics in this era. The conventional approaches to the peripheral facial paralysis are restricted to the 2nd and the 3rd portions of the intratemporal segment. In this review, the causes of and the surgical approaches to the peripheral type of facial paralysis that affects the intracranial and the first portion of the intratemporal segment of this nerve are discussed.

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi 1(1)/50-54

Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale