Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi » 1994 » Baş ve Boyun Kitlelerinde İnce İğne Aspirasyon Biyopsisi
 

Baş ve Boyun Kitlelerinde İnce İğne Aspirasyon Biyopsisi

Günhan Ö., Aktaş D., Özkaptan Y., Önder T.

Kulak burun boğaz hastalıkları pratiğinde ince iğne aspirasyon biyopsi (İİAB)’sinin tanıdaki etkinliği üç yılı aşkın bir sürede araştırıldı. Baş ve boyun bölgesinde troid dokusu hariç değişik bölgelerden 270 aspirason yapıldı ve bunlar uzman bir patalog tarafından değerlendirildi. Sitolojinin doğruluk oranı histopatolojik olarak malign olan lezyonlarda 81.58 %, benign olan lezyonlarda 88.6 % olarak bulundu. Yalancı pozitif sonuca hiç rastlanmadı, yalancı pozitif sonuca hiç rastlanmadı, yalancı negatiflik oranı ise 1.16 % (2 olgu) idi. Komplikasyona hiç rastlanmazken, teknik, hızlı, güvenilir ve ucuz bir yöntem olarak değerlendirildi.

Fine-Needle Aspiration Biopsy in Head and Neck Masses

Günhan Ö., Aktaş D., Özkaptan Y., Önder T.

A survey of the diagnostic value of fine needle aspiration cytology in ENT practice was carried out over a 3-year period. The 270 aspirates were taken from a variety of head and neck sites excluding thyroid and examined by the same patholog. Cytology was accurate 81.58 % in histopathologically malignant lesions and 88.6 % in benign lesions, with 2 false negative (1.16 %) and no false postive results. There were no complications and the technique was found to be a rapid, safe and cost-effective diagnostic tool.

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi 2(1)/32-37

Oca Tiroidektomi & Parotidektomi
İstanbul
31
2019
Şub Meniere Hastalığı
İzmir
5
2019
Şub Olgularla Rinoloji
Ankara
18
2019
Şub Östaki tuboplasti
İstanbul
21
2019
Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale