Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi » 1994 » Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisinde Antimikrobiyal Proflaksi
 

Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisinde Antimikrobiyal Proflaksi

Topaloğlu İ., Uslu Ö.

Günümüzde kullanılan antibiyotiklerin büyük bir kısmı cerrahide antimikrobiyal proflaksi amacıyla kullanılmaktadır. Bu tür antibiyotik kullanımı, uygunsuz antibiyotik kullanımının da önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Uygun olmayan ve zamanında verilmeyen antimikrobiyal proflaksi postoperatif infeksiyon riskini ve antibiyotiklere olan direnci arttırmaktadır. Bu çalışmamız ile postoperatif infeksiyon oranlarını artıran risk faktörleri, hangi operasyonlarda proflaktik antibiyotik kullanıldığı, antibiyotiklerin seçim kriterleri, antimikrobiyal proflaksinin uygulama zamanı ve süreleri gözden geçirilmiştir.

Antimicrobial Prophylaxis in Otorhinolaryngology-Head and Neck Surgery

Topaloğlu İ., Uslu Ö.

Most of the antiboitcs used up recently are used for antimicrobial prophylaxis in the surgery. This type of antibiotic usage occupies the major part in the misuse of antibiotics. ,Antimicrobial prophylaxis which is inappropriate and not applied at the proper time increases the risk of postoperative infection and ressitance against antibiotics. With this study. We reviewed the risk factors which increase the postoperative infection rates the types of the operations which need prophylactic antibiotic usage, the criteria for the antibiotic of choise, the time and the duration for the antibiotic of choise, the time and the duration for the application of antimicrobial prophylaxis.

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi 2(1)/75-79

Oca Tiroidektomi & Parotidektomi
İstanbul
31
2019
Şub Meniere Hastalığı
İzmir
5
2019
Şub Olgularla Rinoloji
Ankara
18
2019
Şub Östaki tuboplasti
İstanbul
21
2019
Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale