Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi » 1994 » Hipofarenks ve Servikal Özofagus Rekonstrüksiyonu
 

Hipofarenks ve Servikal Özofagus Rekonstrüksiyonu

Köybaşıoğlu A., İleri F., Küçükkayıkçı B., Altun S., Yandakçı K., Torkut A., Üstünsoy E., Güneş İ.

Eylül 1992 ve Eylül 1993 tarihleri arasında hipofarenks ve servikal özofagus skuamoz hücre karsinomalı yedi hasta ameliyat edilmiştir. Bunlardan 6’sına total faringo-laringo-özofajektomi uygulanmış ve defekt gastrik transpozisyon ile rekonstrükte edilmiştir. Bir hastada da total faringo-larenjektomi ve raidal önkol serbest flap rekonstrüksiyonu yapılmıştır. Bir hasta pulmoner embolizme bağlı olarak erken postoperatif dönemde, iki hasta da lokal rekürrense bağlı olarak geç postoperatif dönemde kaybedilmiştir. Yaşayan 4 hastadan iki tanesine uzak metastaz nedeniyle kemoterapi uygulanmıştır. 2 ve 5 yıllık survive’ları düşük olan bu tip hastalara çok aşamalı operasyonlar yerine bizim de uyguladığımız gibi tek aşamalı ameliyatlar tercih edilmelidir.

Reconstruction of the Hypopharynx and Cervical Esophagus

Köybaşıoğlu A., İleri F., Küçükkayıkçı B., Altun S., Yandakçı K., Torkut A., Üstünsoy E., Güneş İ.

Between September 1992 and September 1993, seven patients were operated for hypop-haryngeal and cervical esophageal squamous cell carcinoma. In 6 of them total pharyngo-laryngo-esophagectomy was performed and the defect was reconstructed with gastric transposition. Total pharyngo-laryngectomy and radial forearm free flap reconstruction was performed in one patient. Three patients, one in early and two in late postoperative period, died due to pulmonary embolism and local recurrences respectively. Two of four alive patients were undertaken chemotherapy program for distant metastases. One stage operation, as we did, instead of multiple stage operations, should be preferred for these kind of patients who have low 2 and 5 year survival rates.

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi 2(3)/214-218

Oca Tiroidektomi & Parotidektomi
İstanbul
31
2019
Şub Meniere Hastalığı
İzmir
5
2019
Şub Olgularla Rinoloji
Ankara
18
2019
Şub Östaki tuboplasti
İstanbul
21
2019
Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale