Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi » 1994 » Endoskopik İntranazal Dakriyosistorinostomi
 

Endoskopik İntranazal Dakriyosistorinostomi

Önerci M., Orhan M.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB ve Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı tarafından gözde sulanma şikayeti ile gelen ve ameliyat edilen 30 hasta bu prospektif çalışma kapsamına alınmıştır. 30 hastanın 4’ü daha önce dakriyosistorinostomi (DSR) yapıldığı halde sulanması devam eden hastalardır. Makrodakriyosistografi ve kantitatif lakrimal sintigrafi yöntemleri ile nazolakrimal kanal (NLK) tıkanıklığı gösterilen 16 hastaya endoskopik intranazal dakriyosistorinostomi ve silikon tüp ile bikanaliküler entübasyon yapılmıştır. Hiçbir hastada intraoperatif komplikasyon görülmemiştir. Takip süresi en az 2 ay, en fazla 24 ay olup ortalama 7 aydır. Silikon tüp ameliyat sonrası 2-3 ay içerisinde nazal yoldan çıkarılmışıtr. Takiplerde silikon tüpü çıkarılması sonrasında yalnız 1 hastada yeniden sulanma ortaya çıkmış ve nazal endoskopik yol ile granülasyon dokusu ortadan kaldırılarak sulanma önlenmiştir. Günümüzde intranazal endoskopik DSR yöntemi; hem primer cerrahi olarak, hem de daha önce DSR yapılmış ancak sulanması devam eden hastalarda hızlı ve güvenilir bir yöntem olarak ortaya çıkmaktadır.

Intranasal Endoscopical Dacryocystorhinostomy

Önerci M., Orhan M.

In this prospective study, 30 patients with epiphora were operated by ENT and Ophtalmology departments of Hacettepe Universitiy. 4 of these 30 patients with epiphora had been previously employed dacryocystorhinostomy (DCR) in different hospitals. Endoscopic intranasal DCR and bicanalicular silactic tube intubation was performed in 30 patients following macrodacryocystography and quantitative lacrimal scintillographic evaluation of the nasolacrimal system. During the study we not observe intraoperative complication. The mean follow up period was 7 months (2-24 months). Silastic tube were removed in 2-3 months following the operation. In only one patient complained of epiphora following silastic tube removal and managed by the excision of the granulation tissue endoscopically It is observed that, intranasal endoscopical DCR is an effective method in treatment of nasolacrimal canal obstrutcions and failed extemal DCR.

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi 2(3)/219-222

Oca Tiroidektomi & Parotidektomi
İstanbul
31
2019
Şub Meniere Hastalığı
İzmir
5
2019
Şub Olgularla Rinoloji
Ankara
18
2019
Şub Östaki tuboplasti
İstanbul
21
2019
Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale