Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi » 1994 » Boyun Kitlelerinde İnce İğne Aspirasyon Biopsisi Sonuçlarımız
 

Boyun Kitlelerinde İnce İğne Aspirasyon Biopsisi Sonuçlarımız

Sütbeyaz Y., Ertaş A., Çiftçioğlu M.A., Özbay A. S., Aktan B.

İnce iğne Aspirasyon Biopsisi (İ.İ.A.B.), boyun kitlelerinin ayırcı tanısında yaygın olarak uygulanmaktadır. Doğru tanı oranının yüksek, komplikasyonlarının az olması, nisbeten az travmatik ve hızla sonuca ulaştırmasından dolayı tercih edilen bir metoddur. Bu çalışmamızda da, boyunda kitlesi olan 68 olguya İ.İ.A.B. ve sonrasında da eksizyonel biopsi yapılmıştır. Olgularımızdan elde edilen sitopatolojik ve histopatolojik bulgular karşılaştırılmıştır. Çalışmamızın spesivitesi % 92.8, sensitivitesi % 97.5, doğru tanı oranı ise % 95.1 olarak tespit edilmiştir.

Our Results Fine Needle Aspiration Biopsy in Neck Masses

Sütbeyaz Y., Ertaş A., Çiftçioğlu M.A., Özbay A. S., Aktan B.

Fine needle aspiration biopsy is widely used for the differential diagnosse of neck masses. Because of its high (+) predicitive value, rare complications, being minimal traumatic and being a rapid method relatively, it is a preferable method. In this study, fine needle aspiration biopsy and then excisional biopsy were performed to 68 cases with neck masses. Cytopahathological and histopathological findings were compared. We detected spesifity, sentivity and (+) predictive value as 92.8 %, 97.5 % and 96.2 % respectively.

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi 2(3)/226-230

Oca Tiroidektomi & Parotidektomi
İstanbul
31
2019
Şub Meniere Hastalığı
İzmir
5
2019
Şub Olgularla Rinoloji
Ankara
18
2019
Şub Östaki tuboplasti
İstanbul
21
2019
Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale