Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi » 1994 » Maksillofasyal Travmalarda Üç Boyutlu Bilgisayarlı Tomografi
 

Maksillofasyal Travmalarda Üç Boyutlu Bilgisayarlı Tomografi

Erpek G., Saydam L., Özlüoğlu L., Baysal T., Saraç K.

Maksillofasyol travmalı beş hasta üzerinde konvansiyonel graft, aksiyal ve üç boyutlu bilgisayarlı tomografiler ameliyat sonuçlarıyla karşılaştırıldı. kemik ve yumuşak dokuların süperpoze olması nedeniyle konvansiyonel grafiler ile iyi görüntü elde edilemezken aksiyal ve 3-B BT ile daha iyi görüntüler sağlanmıştır. Ayrıca 3-B BT görüntüleri cerraha kemiklerin boşluktaki konumunu daha iyi gösterdiği için avantajlıdır. Maksillofasyal travma ve travma vakalarında konvansiyonel tekniklerle 3-B BT görüntülemenin kombine edilmesi preoperatif dönemde cerrahi daha iyi yönlendirecektir.

Three - Dimensional Computed Tomography in Maxillofacial Trauma

Erpek G., Saydam L., Özlüoğlu L., Baysal T., Saraç K.

The conventional X-rays, axial CT and 3-D CT’s of 5 patients with maxillofacial trauma are compared with the surgical findings. Axial and 3-D CT’s were more helpful than the conventional X-rays due to superposition of bone andsoft tissues. İn addition 3-D CT imaging has the advantage of showing the spatial relations of the bones to the surgeon. Combining 3-D CT and conventional images will provide key information to the surgeon in preoperative period.

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi 2(3)/231-235

Oca Tiroidektomi & Parotidektomi
İstanbul
31
2019
Şub Meniere Hastalığı
İzmir
5
2019
Şub Olgularla Rinoloji
Ankara
18
2019
Şub Östaki tuboplasti
İstanbul
21
2019
Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale