Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi » 1994 » Baş ve Boyun Kanserlerinde Boyuna Yaklaşım
 

Baş ve Boyun Kanserlerinde Boyuna Yaklaşım

Toprak M.

Baş ve boyun kanserli hastalarda boyuna yaklaşırken primer tümör ve nodlara ait lokalizasyon, evreleme, histopatoloji ile tanı yöntemleri büyük önem taşımaktadır. Metastazın oluşumunu önlemek veya olduğunda tedavi etmeye yönelik bir çok yöntem vardır, bunlar arasında görüş farklılıkları olmakla beraber ortak amaç, lokalregional nüksü önlemek ya da ortadan kaldırmak ve bu yolla hastanın hayat kalitesi arttırılırken, sürvinin düzeltilmesidir. boyun metastaki kanserine ait prensipler ve gerekçeleri; farklı tedavi yöntemlerini mukayeseli olarak verilmesi yoluyla bu tartışmalı konu incelenmiştir.

Approach to the Neck in Head and Neck Cancer

Toprak M.

Localization, histopathology and staging of the primary tumor is of outmost importance in determining the approach to a possible neck involvement in Head and Neck cancer. Various methods have been proposed to minimize the risk of nodal involvement or to control it effectively when present. This presentation adresses these different approaches, with regard to comparetive advantages, disadvangates and therapeutic results.

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi 2(3)/262-272

Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale