Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi » 1995 » Ani İşitme Kayıplarında Anti-kardiolipin Antikorları
 

Ani İşitme Kayıplarında Anti-kardiolipin Antikorları

Esmer N., Dursun G., Acar A.

Anti-kardiolipin antikorları; vasküler trombozi ile çok yakından ilişkilidir. Otoimmün hastalıklarda daha belirgin olan bu ilişkinin ani işitme kaybı etyopatogenizinde de rol oynayabileceği düşünülmüştür. Bu çalışmada ani işitme kaybı olan hastalarda ELİSE (Enzyme Linked Immunosorbent Assay Test) yöntemi ile serum anti-kardiolipin antikorunun ani işitme kayıplarının vaksüler etyolojisini ortaya koymada anlamlı bir faktör olamayacağını göstermiştir.

Anti-Cardiolipin Antibodies in Sudden Hearing Loss

Esmer N., Dursun G., Acar A.

Anti-cardiolipin antibodies are closely associated with vascular thrombosis. It is hypothesised that this relation which is more significant in autoimmune diseases may play a role in the etiopathogenesis of sudden hearing loss. In this study, the serum anti-cardiolipin antibody levels are investigated with ELISA (Enzyme Linked Immunosorbent Assay Test) method in patients with sudden hearing loss. The results showed that anti-cardiolipin antibody can not be a significant factor to indicate the vascular etiology of sudden hearing loss.

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi 1995;3/ 188-190

Ara İstanbul KBB BBC Uzmanları derneği ve TKBBV ortak bilimsel toplantısı
Kozyatağı Hilton Otel
6
2017
Nis 3. İLKBAHAR TOPLANTISI
Belek/Antalya
12
2018
Ağu 3.ERA-SUMMIT
Kiev/Ukrayna
28
2018
Eki MEDITRIO 3
Girne/KKTC
4
2018
KBB Dernek   | KBB Yeterlik Kurulu   | Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale