Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi » 1995 » Kronik Otit Cerrahisinde Arka Duvar Rekonstrüksiyonu ve Kavite Obliterasyonu
 

Kronik Otit Cerrahisinde Arka Duvar Rekonstrüksiyonu ve Kavite Obliterasyonu

Hoşal İ.N., Turan E., Sennaroğlu L., Öğretmenoğlu O., Hoşal A.Ş.

Kronik otitis media cerrahi tedavisinde özellikle kolesteatomalı kulaklarda patolojinin eradikasyonu amacıyla açık kavite tekniği rekürenslerin önlenmesinde daha başarılı sonuçlar vermektedir. Ancak açık kavite çoğunlukla hasta ve hekim açısından problem yaratmaktadır. Bu nedenle arka duvar rekonstrüksiyonu ve kavite obliterasyonu fonksiyonel olarak fizyolojiye en uygun ortamı sağlamaktadır. Kronik otitis media nedeniyle arka duvar rekonstrüksiyonu ve kavite obliterasyonu yapılan 230 hasta retrospektif olarak incelenmiş ve elde edilen sonuçlar sunulmuştur.

The Reconstruction of the Posterior Meatal Wall and Obliteration of the Mastoid Cavity

Hoşal İ.N., Turan E., Sennaroğlu L., Öğretmenoğlu O., Hoşal A.Ş.

Open cavity technique gives more favorable results in the treatment of chronic otitis media, particularly in the eradication of the cholesteatoma. Open cavity, however, is frequently a problem to the patient and to the surgeon, Therefore, obliteration of the mastoid cavity and reconstruction of the posterior wall may provide appropriate physiological conditions in the middle ear and mostoid cavity. Two-hundred and thirty patients with chronic otits media who underwent posterior wall reconstruction and cavity obliteration were analyzed retrospectively, and the results were presented.

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi 3/202-206

Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale