Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi » 1995 » Periferik Fasiyal Paralizide Üst Göz Kapağının Tel-Yay İmplant ile Rehabilitasyonu (Ön Çalışma)
 

Periferik Fasiyal Paralizide Üst Göz Kapağının Tel-Yay İmplant ile Rehabilitasyonu (Ön Çalışma)

Keser R., Aktürk T., Akıner M., Vural E., Anadolu Y.

Periferik fasiyal paralizi (PFP) olgularında palpebral disfonksiyona bağlı olarak keratit gelişme riski ve kötü kozmetik görünüm söz konusudur. Keratit oluşmasını önlemek için medikal yöntemler ile tarsorafi başta olmak üzere birçok cerrahi teadvi yöntemi uygulanmaktadır. Bu yöntemlerden üst göz kapağına tel-yay implantasyonu ucuz ve reversibi olan, kolay uygulanan, kozmetik açıdan tatminkâr, postoperatif dönemde hemen sonuç veren ve önemli komplikasyonlara yol açmayan bir yöntemdir. Bu çalışmada, yay implantasyonu ile üst göz kapağı rehabilitasyonu yapılan PFP’li 5 olguda cerrahi teknik ve sonuçlar anlatılarak bu tekniğin avantaj ve dezavantajları tartışılmıştır.

Upper Eyelid Rehabilitation with Wire-Spring İmplants in Patients with ......

Keser R., Aktürk T., Akıner M., Vural E., Anadolu Y.

The most important problems of patients with peripheral facial paralysis are poor cosmesis and keratitis which may occu secondary to the upper eyelid disfunction. Many surgial techniques are used for rehabilitation of the upper eyelid in patients with peripheraal facial paralysis. Wire-spring and gold weight implantations are preferred because of cost effectiveness, reversibility, low complication rates, better cosmesis and early functional results in the postoperative period. In this study, surgial technique, advantages and disadvantages of wire-spring implantation is discussed in five patients with peripheral facial paralysis.

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi 3/207-212

Oca Tiroidektomi & Parotidektomi
İstanbul
31
2019
Şub Meniere Hastalığı
İzmir
5
2019
Şub Olgularla Rinoloji
Ankara
18
2019
Şub Östaki tuboplasti
İstanbul
21
2019
Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale