Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi » 2004 » İşitme Kaybının Nadir Bir Nedeni: Juguler Divertikulum
 

İşitme Kaybının Nadir Bir Nedeni: Juguler Divertikulum

Samim E., Kargın S., Karayel F., Can H. İ., Ünlübay S.

Juguler divertikülüm nadir görülen, gerçek bir venöz anomaliyken, yüksek yerlesimli juguler bulbus oldukça sık izlenmektedir. Juguler divertikülüm, juguler bulbusun petröz kemikte superior, medial ve posterior yönde dısarı doğru poslasmasıdır. Simdiye kadar İngilizce literatürde otuz sekiz olgu rapor edilmistir. Juguler divertikülüm’un olusturduğu semptomlar onun boyutu ve genisliğiyle ilgili olarak değiskenlik gösterir. Bu makalede, juguler divertikulumun olusturabileceği semptomları ve bu anomalinin natürünü tartısmayı amaçladık.

A Rare Cause of Hearing Loss: Jugular Diverticulum

Samim E., Kargın S., Karayel F., Can H. İ., Ünlübay S.

Although the high jugular bulb is frequently encountered, the jugular diverticulum which is a real venous anomaly, is rarely seen.The jugular diverticulum means to extend superiorly, medially and posteriorly out-pouching of the jugular bulb in the petrous bone. The number of reported cases, in English literature, is thirty-eight until now. The symptoms produced by the jugular diverticulum diversify relating to its size and extension. In this article, we aimed to discuss the nature of this anomaly and the possible symptoms produced by the juguler diverticulum.

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi 2004/12 -3 139-141

Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale