Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi » 2004 » Tiroid Kıkırdak Asimetrisi: Bir Vaka Takdimi
 

Tiroid Kıkırdak Asimetrisi: Bir Vaka Takdimi

Yılmazer C., Yılmaz İ., Özer C., Çağıcı C. A.

Tiroid kıkırdak larenksin iskelet yapısını olusturan ana kıkırdaktır. Tiroid kıkırdaktaki konjenital ve edinilmis (travma sonrası) anatomik varyasyonlar endolarengeal olusumların görünümünü de etkileyip, endolarengeal bir dolgunluk ya da kitle izlenimi verebilir. Sunduğumuz bu vakada tiroid kıkırdak asimetrisinin ventriküler banda dolgunluğa neden olabileceği gösterildi. Larenks kitlelerine yaklasımda ayırıcı tanıda bu durumun akılda tutulması gereklidir.

Thyroid Cartilage Asymmetry: A Case Report

Yılmazer C., Yılmaz İ., Özer C., Çağıcı C. A.

Thyroid cartilage is the major cartilage constituting the laryngeal skeleton. The congenital or acquired anatomic variations of the thyroid cartilage may affect the visualization of the endolaryngeal structures and may mimic an endolaryngeal mass. In our case, it was showed that the thyroid cartilage asymmetry might result fullness of the false vocal fold. This entity should be kept in mind in the differential diagnosis of the laryngeal masses.

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi 2004/12-3 136-138

Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale