Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi » 2004 » SERVİKAL VERTEBRA PATOLOJİLERİNİN NEDEN OLDUĞU DİSFAJİ
 

SERVİKAL VERTEBRA PATOLOJİLERİNİN NEDEN OLDUĞU DİSFAJİ

Gerek M., Karahatay S., Çiyiltepe M., Akçam T.

Disfaji yutma fonksiyonunun bozulması ya da tamamen kaybolmasıdır. Bu şikayet nörolojik (santral ya da periferik sinir sisteminde oluşabilecek patolojiler, serebro vasküler aksedan gibi), anatomik (artiküler organ yapılarda gelişen konjenital, travmatik, iatrojenik ya da neoplazilerden) ya da sistemik (enfeksiyona bağlı, inflamatuar myopatiler gibi) patolojilerden kaynaklanabilmektedir. Servikal aksın düzleşmesi (3, 4, 5, ve 6. servikal vertebralardaki lordoz), hipertrofik servikal osteofit (intervebral eklemlerin ve foramenlerin daralması), diffuse idiopatic skelatal hyperostosis (DISH) gibi servikal omurga patolojileri de disfaji sebebi olabilmektedir. C3 ve C7 seviyesi arasındaki vertebralardaki anatomo-patolojik değişiklikler genelde katı gıdaları yutamama tarzında bir disfaji şikayeti ile kendini göstermektedir. Bu seviyede servikal patolojisi bulunan üç olguda disfaji semptomları görülmüş, tanı ve tedavi aşamalarındaki bulgular sunulmuştur.

Dysphagia Due To Vertebral Skeletal Pathologies

Gerek M., Karahatay S., Çiyiltepe M., Akçam T.

The impairment of swallowing function or inability to swallow which is commonly termed as dysphagia is due to various neurologic (central or peripheral neural system disorders, cerebrovascular diseases), anatomic (congenital, traumatic, surgical defects or tumors of the upper aerodigestive tract), systemic disorders such as upper respiratory tract infections or inflammatory myopaties. The skeletal structures of cervical and thoracal vertebral system plays an important role in swallowing function. Loss of cervical lordosis, hypertrophic cervical osteophyte and diffuse idiopathic skeletal hyperosteosis are such commonly found problems which weaken or disturb swallowing function. The cervical vertebral pathologies at the level between C3 and C7 may cause dysphagia especially during swallowing of a hard bolus. In this study three different types of cervical pathologies presenting with a swallowing problem of a hard bolus are presented with the diagnostic and therapeutic options.

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi 2004-2

Oca Tiroidektomi & Parotidektomi
İstanbul
31
2019
Şub Meniere Hastalığı
İzmir
5
2019
Şub Olgularla Rinoloji
Ankara
18
2019
Şub Östaki tuboplasti
İstanbul
21
2019
Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale