Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi » 2004 » Büyük Etmoido-Orbital Osteomanın Kombine Endonazal Endoskopik Ve Anterior Orbital Yaklaşımla Çıkarılması: Vaka Sunumu
 

Büyük Etmoido-Orbital Osteomanın Kombine Endonazal Endoskopik Ve Anterior Orbital Yaklaşımla Çıkarılması: Vaka Sunumu

Alkan Z., Turgut S., Çakır B. Ö., Ercan İ., Karslıoğlu Ş.

Osteomalar genellikle frontal ve etmoid sinüslerde ve daha nadir olarak maksiller sinüslerde görülen paranazal sinüslerin benign tümörleridir. Otuziki yaşındaki bayan hasta 4 yıllık başlangıcı olan fasial asimetri ve sol gözünde görme keskinliğinde azalma şikayetine eşlik eden sol gözde propitosis, periorbital ağrı ve ödem şikayetleriyle başvurdu. Bu yazının amacı etmoid sinüsten köken alıp orbitaya uzanan büyük bir osteom vakasını sunmak ve kombine endoskopik endonazal ve anterior orbital yaklaşımla çıkarılmasının avantajlarını tartışmaktır.

Removalof Agıant Ethmoıdo-Orbıtal Osteomaby Combınedendnsl Endscpcand Anterıororbıtal Approach: Casepresentatıon

Alkan Z., Turgut S., Çakır B. Ö., Ercan İ., Karslıoğlu Ş.

Osteomas are the benign tumors of the paranasal sinuses, mostly seen in the frontal and ethmoid sinuses and less common in the maxillary sinus. A 32- year- old female presented with a 4-year onset of facial asymmetry and a decrease in visual acuity in the left eye, associated with left eye proptosis, periorbital pain, and edema. The purpose of this report is to present a giant osteoma that originating from ethmoid sinus extending to orbit and to discuss the advantages of removal with combined endoscopic endonasal and anterior orbital approach.

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi 2004-3(3)

Oca Tiroidektomi & Parotidektomi
İstanbul
31
2019
Şub Meniere Hastalığı
İzmir
5
2019
Şub Olgularla Rinoloji
Ankara
18
2019
Şub Östaki tuboplasti
İstanbul
21
2019
Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale