Ana Sayfa » Yayın Arşivi » Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi » 2004 » Baş-Boyun Ateşli Silah Yaralanması: Sıradışı Bir Kurşun Trasesi
 

Baş-Boyun Ateşli Silah Yaralanması: Sıradışı Bir Kurşun Trasesi

Çınar F., Uğur M.B., Kargı E., Uzun L.

Baş ve boyun bölgesi, yaşamsal öneme sahip, çok sayıda anatomik yapıyı içermesi sebebiyle, ateşli silah yaralanmalarında, diğer anatomik bölgelere göre yaşamı tehdit eden klinik durumlar daha sık ortaya çıkmaktadır. Bu tür durumlarda oluşan yaralanmanın ciddiyeti ve derecesi, merminin balistik özelliklerine bağlıdır. Bu makalede, baş-boyun bölgesinde ateşli silah yaralanması nedeniyle acil servise getirilen bir hastada, kurşunun giriş deliği ve ağız içerisinde çarptığı ilk nokta dikkate alındığında servikal vertebralara doğru yönelmiş olan mermi çekirdeğinin sıradışı izlediği seyir, geçiş trasesi boyunca sebep olduğu çevre doku hasarı ve uygulanan cerrahi tedavi prensipleri tartışılmıştır.

An Extraordınary Bullet Trajectory:Fırearms Injury In The Head And Neck Regıon

Çınar F., Uğur M.B., Kargı E., Uzun L.

Head and neck region, involves many anatomical structures of vital importance. Therefore, firearms injuries of this region more commonly lead up to life threatening clinical situations than the other anatomical regions. In such situations the severity and seriousness of the injury depends on the ballistic properties of the bullet. In this paper, in a patient which has been brought to the emergency service due to firearms injury in the head and neck region, the abnormal trajectory of the projectile which has been presumably heading towards the cervical vertebrae when the entrance hole and the first intraoral collision point of the bullet is taken into consideration, the injury to the surrounding tissues and the fundamentals of the applied surgical treatment has been discussed.

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi 2004-3(2)

Oca Tiroidektomi & Parotidektomi
İstanbul
31
2019
Şub Meniere Hastalığı
İzmir
5
2019
Şub Olgularla Rinoloji
Ankara
18
2019
Şub Östaki tuboplasti
İstanbul
21
2019
Kullanım Şartları
 LookUs & Online Makale